Nepodceňujete strach z hluku u svého mazlíčka? Výzkumníci z Kalifornské univerzity Davis zjistili, že majitelé psů nemusí rozpoznat, že je jejich mazlíček stresovaný, když je vystaven běžným hlukům v domácnosti.
Zatímco je všeobecně známo, že náhlé hlasité zvuky, jako je ohňostroj nebo bouřka, u psů vyvolávají strach, studie z loňského roku odhalila, že spouštěčem úzkosti mohou být i běžné zvuky, jako je vysavač nebo mikrovlnná trouba. Studie byla publikována v časopise Frontiers in Veterinary Science.
Řeč těla
Z výsledků vyplynulo, že vysokofrekvenční, přerušované zvuky, jako je například zvuk požárního hlásiče, vyvolávají u psa úzkost s větší pravděpodobností než nízkofrekvenční, nepřetržitý hluk. "Víme, že existuje mnoho psů, kteří jsou citliví na hluk, ale podceňujeme jejich bázlivost vůči hluku, který považujeme za normální. Mnoho majitelů totiž neumí číst řeč psího těla," uvedla hlavní autorka Emma Griggová, výzkumná pracovnice a lektorka na Fakultě veterinární medicíny Kalifornské univerzity, Davis.
Příznaky úzkosti
Mezi běžné příznaky úzkosti psa patří krčení, třes nebo couvání. Někteří majitelé psů hůře rozpoznávají příznaky strachu nebo úzkosti, pokud je chování psa nenápadnější. Vystresovaní psi mohou například jen zrychleně dýchat, olizovat si pysky, odvracet hlavu nebo ztuhnout. Někdy stočí uši dozadu a skloní hlavu. Výzkumníci proto doporučují, aby se majitelé lépe naučili poznávat psí chování a projevy úzkosti.
Pobavení místo obav
Vědci provedli průzkum mezi 386 majiteli psů. Zkoumali reakci psů na zvuky v domácnosti a zaznamenávali chování psů a reakce lidí z 62 videí dostupných na internetu. Ze studie vyplynulo, že majitelé nejenže podceňovali bázlivost svých psů, ale většina lidí na videích reagovala spíše pobaveně než s obavami o blaho svého psa. Vědci doufají, že tato studie přiměje lidi, aby se zamysleli nad zdroji hluku, které mohou jejich psovi způsobovat stres, a mohli tak podniknout kroky k jeho minimalizaci.
Některé zvuky jsou pro psy bolestivé
Griggová uvedla, že vzhledem k tomu, že psi mají mnohem lepší sluch než lidé, mohou být některé zvuky pro psí uši také potenciálně bolestivé, například velmi hlasité nebo vysokofrekvenční zvuky. Je proto lepší poslat psa do jiné místnosti, když víme, že budeme zapínat hlasitý domácí spotřebič. "Psi používají řeč těla mnohem více než hlasové projevy a my si toho musíme být vědomi," doplnila Griggová. "Krmíme je, milujeme je a máme povinnost adekvátně reagovat, když pociťují úzkost."
Zdroj: materiály UC Davis
Odborný článek: Emma K. Grigg, Juliann Chou, Emily Parker, Anwyn Gatesy-Davis, Sara T. Clarkson, Lynette A. Hart. Stress-Related Behaviors in Companion Dogs Exposed to Common Household Noises, and Owners' Interpretations of Their Dogs' Behaviors. Frontiers in Veterinary Science, 2021; 8 DOI: 10.3389/fvets.2021.760845
Foto: Pixabay
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.