29.9. probíhá dovolená. Všechny objednávky z této doby budou odeslány postupně od pondělí 2.10.2023. Děkujeme za pochopení
17.11.10 Pomůcky

Invalidní vozík pro psy

Těžké úrazy a ochrnutí se netýkají jenom lidí, ale i našich zvířecích společníků. Když se něco takového stane, existuje řešení. Touha žít totiž psy neopouští…
O své zkušenosti se s námi podělila Kristýna Šulcová, panička pejska Rafíka.

Když jsem uslyšela větu: „Váš pejsek se už na zadní nohy pravděpodobně nikdy nepostaví,“ krve by se ve mně nedořezal. Počítala jsem s operací a dlouhou rekonvalescencí, ale tohle? Osudy zvířátek jsou prostě různé. Napadlo vás někdy, že by se to mohlo stát? Myslím, že většinu z vás (nás) ne. Zvlášť, když před sebou máte zdravou chlupatou kuličku. Ale člověk míní a život mění… Pořizujeme si zvířecí kamarády, aby náš život obohatili, aby byli našimi společníky. Ale co dělat, když psa poznamená vážný úraz? Na mysl vyvstane řada otázek: Má život ochrnutého zvířete ještě smysl? Není to trápení? Jak se zachovat? Jak bude péče o takového pejska náročná? Většinou je spojena i s dalšími problémy, především s vyměšováním. Zvládnu to?

Uvědomte si, že jste za zvíře zodpovědní a určitě chcete, aby pejsek co nejméně trpěl. Jendou z možností, jak mu zajistit plnohodnotný život, je pořídit mu invalidní vozík.

Teď, po roce, co mě a mého Rafa tohle potkalo, vám chci ukázat, že to smysl má. Jakékoliv příšerné představy a děsivé scénáře, jež se vám honí hlavou, nejsou ve skutečnosti takové…

Ať se stalo cokoliv a pejsek se není schopen pohybovat přirozeným způsobem, existují možnosti, jak ho vrátit zpět „do psího života“. Vždyť je to přece pořád váš Rafík, Jonatán, Bessinka, Astička nebo Žolík. A ty psí oči, které se na vás upínají, prozrazují: „Můj život ještě není u konce!“ Vždyť víš, jak rád s tebou chodím ven a na houby, já to pořád miluji, stejně jako tebe - páníčku.

Pokud váš pejsek život miluje a nechce ho vzdát („Vždyť co, nemůžu chodit tak jako dřív, ale půjde to jinak. A že jsem pomalejší? Hlavní je, že JSEM!“), není důvod, abychom ho vzdávali my.

Tento problém řešilo už tolik lidí mnoho z nich si s tím bravurně poradilo. Kdybych se jich zeptala, zda by se tehdy – když už si tím vším prošli - rozhodli jinak, jsem si jistá, že všichni by udělali to samé i dnes – nechali by bytost prahnoucí po životě žít.

Vždyť o co míň je ochrnutý pes psem? Co ho vlastně dělá psem? A za co ho milujeme? A že nemůže na procházky? Co by nemohl… Dnes již existují firmy, které vyrobí invalidní vozík na míru vašeho pejska a otázka pohybu je vyřešena. Na vozík si zvykne a pohyb mu navrátí pořádnou dávku sebevědomí a navíc se na něm unaví natolik, že doma „vyběhaný“ spokojeně leží a odpočívá.

A nemyslete si, Rafík není žádný drahý „papírák“ je to obyčejný útulkář – zmatkař. Jakmile vidí projíždějící auto, vrhá se mu pod kola tak vehementně, že mi dá pořádnou práci ho kolikrát udržet.

A jak se mu to přihodilo? Nejenže nemá rád pohybující se auta, kola, běžce, ale nemá rád ani jiné pejsky a koně už vůbec. Při jedné procházce na koně dorážel tak dlouho, až ho přišlápl. Můžete namítat, že je to moje chyba a pokud vím, že je pes takový, nemám ho pouštět na volno. Možná máte pravdu, já bych si ale nedovolila soudit. Okolností je vždycky mnoho...  Možná, kdyby se to nestalo tenkrát, přihodilo by se to jindy a třeba i s horšími následky. Tenkrát jsem ho nesla kňourajícího z procházky dobré tři kilometry v náručí, v závěsu byl kocour Pucifál a koza Kozzetka. Následovala vyšetření, kapačky, rentgeny… Bylo to velmi vysilující období (pro mě určitě méně než pro Rafa). Po skončení lékařským procedur jsme si zvykali na nový režim. Pejska jsem nejprve cévkovala a pak na radu známé se naučila moč vymačkávat. Naštěstí je jinak zdráv. Ačkoliv vylučování neovládá, vše mu funguje bez problémů. Pohyb jsme vyřešili invalidním vozíkem, bez kterého si to vůbec nedokážu představit. Vždyť vlastně díky tomu teď můžeme pomáhat i jiným psím kamarádům s podobným osudem. Nejen tím, že umíme vozík na zakázku vyrobit, ale můžeme se podělit o zkušenosti a zbavit tak strachu a obav i ostatní páníčky.

A Rafík je spokojený, šťastný pes, prostě plnohodnotný psí společník.

Kristýna Šulcová

Invalidní vozíky pro psy a kočky

www.invalidnivozikpropsy.cz