10.12.11 Plemena

Irský vodní španěl

Historie

Krátký výtah z historie podle standardu: Přesný původ plemene zůstává nejasný. Má se za to, že irský vodní španěl se vyvinul za přispění perských psů, kteří přišli na Britské ostrovy přes Španělsko. První svědectví o výskytu vodních psů, používaných k lovu divoké zvěře v Irsku, se datuje rokem 1600. Ale ví se o tom, že psi se srstí, která nepropouští vodu, se vyskytovali v Irsku již před zavedením loveckých brokových zbraní. Jediné objektivní svědectví o tom, že se vskutku jednalo o irského vodního španěla lze přičíst na vrub jeho specifickému znaku, kterým je jeho krysí ocas. Tuto zvláštnost nenajdeme u žádného jiného plemene obdobného typu a činí velmi pravděpodobnou hypotézu, že dnešní irský vodní španěl  pochází z původních irských předků. Tento typický ocas dal plemeni i jeho originální jméno, říkalo se mu „whip tail“ (ocas jako bič) nebo „rat-tail“ (krysí ocas). V každém případě už byli potomci těchto psů dobře známí v druhé polovině 19.století a byli velmi úspěšní na výstavách psů. Chovatelský klub byl založen v roce 1890 za účelem zvýšení kvality irského vodního španěla.

 

Povaha a využití

Irský vodní španěl je věrný, spojuje v sobě velkou inteligenci a odolnost s odvahou a ohnivým charakterem, jeho vitalita a věrnost jsou osvědčené. Je veselý, nadšený z každé sportovní aktivity. Je to dobrý rodinný pes, který má rád legraci, ale k cizím lidem se chová rezervovaně. Někdy bývá svéhlavý. Používá se jako lovecký pes, snadno se přizpůsobuje všem disciplínám lovu se střelnou zbraní. Dohledává zvěř, často se mu podaří vystavit a s chutí aportuje i z neprostupných houštin. Vzhledem k jeho tělesné stavbě a vrozeným schopnostem je toto plemeno tradičně využíváno při lovu vodní zvěře.

 

Vzhled

Je to elegantní, dobře stavěný, silný a kompaktní pes. Mozkovna a celá hlava má správné dimenze, uši jsou velmi dlouhé a nízko zavěšené. Tělo musí mít správnou velikost, ve svém celku dělá dojem, že je sudovité, což vyplývá z výrazného klenutí žeber. Celkově je silné a svalnaté. Hrudník je hluboký (kvůli sudovitému hrudníku je typický valivý pohyb). Ocas je silný a mohutný u kořene, kde je porostlý krátkou kudrnatou srstí, směrem ke špičce se zeštíhluje, je hladký a končí velmi tenkou částí.

Srst tvoří kadeřavé uzavřené uzlíčky, velmi husté, textura nikdy nesmí připomínat vlnu, ale musí být přirozeně mastná. Hřbet a boční strany krku jsou porostlé podobným typem srsti, jako celé tělo. Na hrdle je plocha hladké srsti, ve tvaru „V“. Zbarvení je tmavě hnědé v jednotném odstínu.

Výška: psi:       53 – 59 cm

            feny:     51 – 56 cm

 

Péče

Vzhledem k tomu, že irský vodní španěl miluje pohyb a plavání, měl by mu to jeho majitel v hojné míře dopřávat. Jeho srst téměř nepropouští vodu a nevyžaduje žádnou zvláštní péči.

 

Zdroj: Standard FCI č. 124/08.11.2002/F, www.cmku.cz