24.07.07 Plemena

Islandský pes

Historie:

Islandský ovčák je jediné původní plemeno ostrova Island. Na tento ostrov byl dovezen prvními vikingskými osadníky a to v letech 874 - 930 n.l.  V průběhu staletí se islandský pes přizpůsobil místnímu terénu, zemědělským metodám a těžkému boji o přežití. Toto plemeno se stalo nezbytným ke shánění a pasení stád na zemědělských usedlostech. Během několika posledních desetiletí vzrostla obliba islandského psa natolik, že i když je plemeno dosud nepočetné, není už považováno za mizející.

Vzhled:

Toto plemeno je severský ovčácký špic, který dorůstá mírně pod střední výšku. Má vztyčené uši a zatočený ocas. Výraz islandského ovčáka je milý, inteligentní a šťastný. Typické pro toto plemeno je sebevědomé a živé držení těla. Pohyb islandského psa vyjadřuje hbitost a vytrvalost. Ideální výška u psa je 46 cm v kohoutku. Fena dorůstá ideálně 42 cm v kohoutku. Hmotnost tohoto plemene standard FCI neuvádí, ale pohybuje se okolo 14 kg. Tento pes má 2 typy srsti. Jedna varianta je krátkosrstá. Tato varianta má krycí srst střední délky a je poměrně hrubá, s hustou, měkkou podsadou. Na obličeji, temeni hlavy uších a na přední části končetin je srst kratší. Delší je na krku, hrudníku a na zadní straně stehen. Ocas je huňatý. Dlouhosrstá varianta tohoto plemene má krycí srst delší než krátkosrstá varianta. Jinak jsou vlastnosti srsti stejné jaké u krátkosrsté varianty. U islandského ovčáka je povolena vícebarevnost, jedna barva však musí vždy převládat. Mezi převládající barvy patří různé odstíny pálené barvy, čokoládová hnědá, šedá a černá. Převládající barvu vždy doprovází bílá.

Povaha a využití:

Tento pes je hbitý a vytrvalý. Při práci štěká, čímž shání nebo pohání stádo na pastvině, v horách nebo tak nalézá ztracené ovce. Islandský ovčák vždy radostně vítá návštěvníky a nikdy není agresivní. Lovecký pud u něho není nijak silný. Toto plemeno je zvídavé, přátelské, hravé, veselé, nebojácné a rychle se učí nové věci. Vůči dětem je tento pes velmi trpělivý a dobromyslný. S ostatními zvířaty se také snáší bez větších problémů.

Péče:

Srst islandského ovčáka nevyžaduje moc péče. V období línání se však musí vyčesávat uvolněné chlupy z podsady. Islandský ovčák potřebuje poměrně mnoho pohybu, proto by ho měl brát majitel na pravidelné dlouhé procházky.

 

Text: Martina Exnerová