08.09.07 Plemena

Jack Russel teriér

Historie

Plemeno vzniklo v Anglii. Bylo speciálně vyšlechtěno pro hony lišek. Tyto hony probíhali klasickým způsobem, kdy jezdci na koních pronásledovali lišku. Často až několik hodin, mnohdy se však stalo, že se liška schovala do nory a zde byli již dlouhonozí rychlí honiči nepoužitelní. A scénu tedy přichází malý obratný a odvážný teriér, který lišku z nory vyštěká a hon pokračuje. Někde tady bychom měli hledat předky dnešního jack russel teriéra, foxteriéra a mnohých dalších. Tito teriéři nebyli pochopitelně jednotní v typu a postupně se ustalovali až ke konci 19. a počátkem 20. století. Až příliš se ovšem uteklo od povahových vlastností k exteriéru a psi tak začali ztrácet své pro lov velmi ceněné vlastnosti. Jedním z chovatelů, který se proti tomu postavil byl Jack Russel. Tento chovatel nehleděl příliš na vzhled psa ale hlavně na jeho charakter. Jeho odchovy byli svého času lovci velmi oceňovány. To platí i do dnes.

 
Povaha a využití

Jeho původní využití loveckého psa se dnes už vidí jen zřídka. Jack Russel teriér je dnes nejčastěji k vidění jako společník či jako sportovní kolega. Často jej můžeme potkat například na agility, kde výtečně uplatňuje svou hbitost a rychlost. Odvážný a nebojácný, přátelský a sebevědomý – to o něm prozrazuje jeho plemenný standard.

 
Vzhled

Jedná se malého nízkonohého teriéra. Ideální je výška mezi 25 a 30 cm, s hmotností rovnající se 1 kg na 5 cm výšky v kohoutku. Srst může být hladká drsná dokonce i hrubá. Bílá barva má být dominantní – to znamená převažovat nad ostatními barvami. Jeho tělo je pevné pružné a budí dojem hbitosti a síly.

 Péče

Ačkoli se jedná o malé plemeno, vyžaduje velkou pozornost a aktivní využití. Ať už se jedná o procházky nebo o psí sporty, určitě by se měl Jack Russel teriér do syta vydovádět. Srst nevyžaduje prakticky žádnou péči.

Text: Eva Černohubová

Foto: Chovatelská stanice Rags Puma