Zatímco dosud většina českých chovatelů své domácí mazlíčky pohřbila na zahradě či ve volné přírodě (70 %), nebo je zanechala v ordinaci zvěrolékaře, odkud směřovaly do kafilérie (26 %), zpřísňující se legislativa a rostoucí možnosti důstojného rozloučení přivádějí Čechy k novému trendu – využití služeb zvířecích krematorií. Jejich služby plánuje využít 48 % z nich. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/Mark pro společnost Kerberos.
„Ač to zní krutě, zvláště obyvatelé větších měst a ti, kteří nemají možnost pochovat psa, kočku či jiného mazlíčka na svém soukromém pozemku, navzdory tomu, že zde platí poměrně přísná legislativa, o které mnozí nemají tušení, musí přistoupit k tomu, že svému Beníkovi, Míně nebo Jackovi nedopřejí možnost důstojného pohřbení. Své utrpení ze ztráty pak prohlubují vědomím, že se s ním nemohli rozloučit a jejich kamarád skončil kdesi v kafilérii,“ říká Vít Volhejn, majitel rodinné firmy Kerberos, která se zabývá kremací a posledním rozloučením s domácími mazlíčky od roku 2013.
Jakkoli si citlivou a smutnou otázku týkající se pohřbu svého mazlíčka žádný chovatel nechce pokládat, odpověď na ni musí nakonec najít každý. Jaké jsou tedy jejich dosavadní zkušenosti? 70 % dotázaných chovatelů v průzkumu uvedlo, že ostatky svého zvířecího přítele uchovalo do země, buď na vlastním pozemku, či ve volné přírodě. Více jak 26 % respondentů jej zanechalo v ordinaci zvěrolékaře, a téměř 5 % dokonce přiznalo, že ostatky zvířete odložili do komunálního odpadu.
Důstojnou a přitom dostupnou možnost, jak dát poslední sbohem, nabízí právě zvířecí krematoria, s jejichž existencí a službami se chovatelská veřejnost stále častěji seznamuje a shledává je jako nejdůstojnější možnost, jak se s domácím zvířetem rozloučit. Polovina dotazovaných dokonce řekla, že o využití jejich služeb v budoucnu uvažuje.
„V našem krematoriu nabízíme majitelům kompletní služby spojené s pohřbem jejich mazlíčka, od odvozu, přes zpopelnění, smuteční obřad až po uložení popela do urny. Vše funguje velmi podobně, jako když se pochovává člověk. Klíčový je přitom nejen profesionální servis, ale především lidský a citlivý přístup, který jakožto sami chovatelé několika zvířat k pozůstalým ctíme,“ říká Vít Volhejn.
Zmíněný průzkum také zjišťoval, kolik by chovatelé byli ochotni za kremaci zvířete (nejde přitom jen o psy a kočky, ale také o plazy nebo hlodavce) a případný obřad utratit. 68 % z nich by zaplatilo částku do 2 tisíc korun, cca 21 % by uvolnilo 2 až 5 tisíc korun, přes 4 % by pak neváhalo zaplatit až 8 tisíc korun. Reálné náklady na kremaci přitom vycházejí z náročnosti individuálních požadavků klienta, jako jsou osobní účast při kremaci, druh urny apod. Obecně však lze říci, že kremace středně velkého psa spolu se smutečním obřadem a dalšími náležitostmi vyjde řádově na jednotky tisíc korun.
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.