17.09.20 Život se psem

Jak se obléknout na výstavu psů?

Pokud jdete na výstavu jako divák, je to v podstatě jedno. Jiná situace nastává, když psa vystavujete. Možná to zní malicherně, ale vhodně zvolené oblečení dokáže podtrhnout krásu. Nejen vás, ale hlavně vašeho čtyřnohého svěřence.

Nevěřte tomu, že důležité jsou jen proporce a úprava psa. Také majitel by měl být slušně a čistě oblečen. Je třeba zvolit takový oděv, aby pes vedle vás vynikl. Zásadou je například nepředvádět černého psa v černém oblečení a světlého psa ve světlém. Platí pravidlo, že barva oděvu vystavovatele a psa nesmí splývat. V případě jednobarevné variety srsti použijte odstín kontrastní, ale zase to nepřežeňte. Výrazný kontrast někdy může být spíš na škodu. Oblečení by nemělo přebíjet psa, ale spíš s ním ladit a doplňovat ho. Vidět musí být hlavně pes a ne ten, kdo ho předvádí. Jestliže máte vícebarevného psa, zaměřte se na barvu, kterou celkově působí.

Pracovní vs. společenské plemeno
Oblečením můžete podtrhnout zaměření a pracovní úspěchy psa. Proto se například někteří lovečtí psi předvádějí v mysliveckém oděvu (není to však podmínka). Pracovní psi není problém předvést ve sportovnějším oblečení, samozřejmě ale v čistém a padnoucím (žádné vytahané tepláky, šušťákovky a špinavé tenisky). Oblékejte se také úměrně významu akce. Na oblastních venkovních výstavách se nosí méně formální oblečení, na velkých mezinárodních výstavách uvnitř hal je v oblibě oděv společenského rázu. Pánové chodí v oblecích nebo kalhotách a košili, dámy zpravidla předvádějí v kostýmku či jednoduchých šatech. To platí zejména u společenských plemen. Svým oblečením navíc dáváte najevo i určitou úctu k rozhodčímu, který zpravidla také posuzuje v kostýmu nebo obleku.

Pozor na vlající oděv
Oděv musí být takový, aby psa při větru nebo při běhu v kruhu nezakrýval. Zapomeňte na široké sukně, dlouhé rozevláté pláště, lehké vlající šaty či šály. Počítejte také s tím, že se k psovi budete ohýbat, takže by vám nic nemělo „vylézat“. Boty by měly být pohodlné, aby se s nimi dalo běhat v kruhu. A měly by doplňovat zbytek outfitu (ne tenisky ke kostýmu). Boty na vysokém podpatku jsou nepraktické a hlasitě klapou, což může psy rušit, navíc hrozí riziko uklouznutí. Dlouhé vlasy je lepší sepnout. Když budete ukazovat rozhodčímu zuby psa, skloníte se a volnými vlasy bráníte v dobrém výhledu. Na druhou stranu se řiďte i osobním vkusem, tělesnými proporcemi, vlastním pohodlím a selským rozumem. Pokud vystavujete velkého pasteveckého psa, určitě nejsou nutné společenské šaty. Stačí například jednoduché kalhoty a svetr, ani džíny nejsou tabu. Když se budete cítit dobře, s větší pravděpodobností bude i váš pes v pohodě. 

Hledejte inspiraci
Můžete si pořídit i různé vychytávky, třeba pásek s pouzdrem na číslo, který se nosí se nad loktem na ruce (na výstavách se dá většinou koupit). Dobré je mít u sebe i váleček na odstranění nalepených chlupů. Pokud hledáte inspiraci, prohlédněte si fotky z různých mezinárodních výstav. Ještě lepší je  navštívit nějakou větší výstavu (ideálně se zadáváním CAC), kde uvidíte, co je právě „in“.

Foto:pxfuel.com