01.11.07 Štěně

Jak si vybrat štěně

Po zralé úvaze budoucího chovatele, a možná i celé rodiny, jste dospěli k rozhodnutí, že si pejska opravdu pořídíte. O tom, jaký byl měl pes být, bychom měli zvláště uvažovat!

 

 

Jak najít plemeno?

Omyly ve výběru plemen typu: „Z toho štěněte vyrostl příliš líný pes!!!“ nebo opačné případy jsou příliš časté a především je to způsobeno tím, že je člověk okouzlen nějakou fotografií kterou kdesi viděl. Lidé pak dávají většinou vinu psovi nebo chovateli, u kterého si štěně vybrali. Často však nevidí chybu v sobě. Špatně si vybrali plemeno nebo na psa nebyli dostatečně připraveni. Mnohokrát se stalo, že pak takoví psi byli prodáni, dáni do útulku nebo prostě vyhozeni!

 Tomuto problému je však možno předejít, pokud pečlivě zvážíme na co máme, a na co ne, a podle toho si vybereme plemeno psa. Měli bychom popřemýšlet, k čemu pejska vlastně chceme. Jako rodinného mazlíčka? Obranáře našeho domečku nebo pozemku? Společníka na dlouhé procházky, psa na výstavu nebo na agility? Plemen je kolem 400 a určitě se mezi nimi najde takové, které vám bude vyhovovat.

 

Psa nebo fenu?

Mnoho lidí řeší tuto otázku. Je jen na vás a vašich zkušenostech, které pohlaví pro vás bude vhodnější

Pes: dominantnější, samostatnější, mohutnější, hůř se vychovává, jeho povaha se příliš nemění

Fena: hárá zhruba dvakrát ročně, vhodnější na výcvik, mírnější, nemá sklony se toulat, při dospívání se může změnit její povaha

 

Průkaz původu???

Vybrali jste si plemeno a řešíte otázku jestli s průkazem původu (PP) nebo bez? Štěně s průkazem původu si většinou pořizují lidé, kteří s pejskem chtějí chodit na výstavy nebo se s ním účastnit nějakých vrcholových sportů a soutěží. Ovšem PP je určitou zárukou toho, že štěně vyroste v typického jedince. Podle předků si můžeme udělat obrázek i o jeho možném budoucím vzhledu, pracovitosti, dědičných vadách a třeba i o zdraví. Některá plemena totiž musím podstoupit vyšetření třeba jako dysplazii kyčelních a loketních kloubů apod. PP ale není zárukou že ze štěněte vyroste bezchybný jedinec! Je to jen živý tvor…

Bez PP si většinou berou pejska lidé, kteří ho chtějí jen jako domácího mazlíčka a společníka nebo nemají dostatek financí – štěňátka bývají levnější. Chovatelé takových pejsků pak nemají vůči plemenu žádné povinnosti. Nemusí štěňata nechávat nákladně vyšetřovat, nemusí být označená a někdy nejsou ani očkovaná a odčervená. Na takové chovatele nedochází kontrola, a proto se může klidně stát, že štěně se v pozdějším věku nemusí vůbec podobat svým rodičům.

 

Proč mé štěně nemá PP a jeho rodiče ano? Důvodů může být hned několik. Asi tím nejzávažnějším je to, že rodiče byli vyřazeni z chovu kvůli zdravotním problémům. Je třeba se podívat do průkazu původu, kde by tyto nemoci měly být zapsány. Dalším důvodem, proč někteří chovatelé neodchovávají štěňátka s průkazem původu bývá, že se jim rodiče nechtělo uchovňovat. Může to být pravda nebo průhledná výmluva. Rozdíly v podmínkách uchovnění bývají velké. Některá plemena musí mít svod, bonitaci, různá vyšetření... Jiným plemenům zase stačí jen absolvovat některou z požadovaných výstav.

 

A co kříženci?

Pokud jste si rozhodli pořídit křížence, nezbývá než čekat co z něj vyroste a podle znaků odhadovat, co mohl mít za předky. Štěňata odlišných plemen však mohou mít nevyzpytatelné chování.

 

 

Řešíte kam si pro štěně jet?

Způsobů jak najít správnou chovatelskou stanici je několik Můžete se podívat na internet a tam si najít chovatelskou stanici, některé chovatelské stanice mají inzeráty v časopisech pro psy, můžete se zeptat známých kteří mají stejné plemeno jaké chcete. Ale nejlepší způsob bude, když se zajedete podívat na nějakou výstavu. Tam se také můžete setkat přímo s chovatelem vybraného plemene, podívat se na jeho pejsky a třeba se ho zeptat na to, co vás zajímá nebo v čem nemáte úplně jasno. Každý správný chovatel by vám měl poradit a třeba vám i nabídne, aby jste se zajeli přímo k němu podívat. Nejenže se setkáte s dospělým psem a uvidíte, jak asi vaše štěně bude za pár let vypadat, ale třeba se také podíváte, pokud budete mít štěstí, přímo na štěňata. Kdo ví, třeba si zrovna jedno vyberete J. Pokud žádného chovatele ještě neznáte a rozhodli jste se, že si jej najděte si podle inzerátu, domluvte si nejdříve nezávaznou návštěvu. Podíváte se na štěňata a pokud se něco nebude zdát v pořádku, najdete si někoho jiného. Štěňata by měla být v čistém prostředí, s dostatečným množstvím podnětů a zvuků. Správný chovatel by se měl postarat o co největší možnou socializaci štěňat – tj. změna prostředí, různé zvuky, setkání s cizími lidmi,dětmi a různými zvířaty.

 

Jak si můžu vybrat, když všechna štěňata jsou tak krásná?

Máte před sebou několik štěňat a nevíte které si vybrat? Při hraní je nevyrušujte a bedlivě pozorujte, které štěně je nejživější, které je dominantní. Pozorujte jestli z vás nemají strach, zda se nestraní ostatních štěňat. Ze všech štěňat si vyberte právě to, které je nejživější a nebojí se. Bude snadnější vychovávat takové štěně, než to, které se všeho bojí.

 

Vybrali jste si jedno ze všech těch štěňat? Zkontrolujte jeho zdravotní stav! Zda má čisté uši, nemá v srsti roztoče a ekzémy. Dále zkontrolujte dásně, skus zubů. Oči by měly být bez výtoku. Poté je třeba zkontrolovat, jestli je štěně očkované a odčervené. Chovatel by vám měl dát očkovací průkaz psa, kde musí být veterinářem zaznamenaná očkování a odčervení.

Pokud jste se rozhodli si jedno štěně vzít, měli by jste se chovatele zeptat čím máte štěně krmit, případně na poměr složek ve vařené stravě, na doplňky stravy a vhodné pamlsky. Kdy přeočkovat a odčervit. Jaká je vhodná výchova, výcvik a pokud se chceme zúčastňovat výstav, jak bychom měli upravovat srst. Dále je třeba se zeptat na vhodný pelíšek a hračky.

 

 

Text: Ivana Pospěchová