29.9. probíhá dovolená. Všechny objednávky z této doby budou odeslány postupně od pondělí 2.10.2023. Děkujeme za pochopení
28.01.22 Život se psem

Jak zabavit psa, když je venku zima?

Zima je stále za našimi okny. A zatímco některá psí plemena s příchodem zimy doslova ožijí a chytí druhý dech, nesmíme zapomenout ani na ty, kteří by nejraději nevystrčili packu z domu. Jak čtyřnohé miláčky zaměstnat během zimních dnů?
V zimním období, kdy váš pejsek netráví tolik volného času venku, je důležité, abyste našli způsob, jak ho zabavit doma. „Aktivit existuje spousta. S pejskem můžete upevnit a vypilovat poslušnost. Zároveň můžete po domě schovávat hračky či pamlsky a zaměstnat pejskovi mozek, případně se společně mazlit a užívat si chvíli klidu. Důležité ale je znát míru odměňování a pejska nepřekrmovat pamlsky zbytečně moc,“ radí specialistka na výživu značky Fitmin, Adéla Palacká. To by vedlo ke zvýšení hmotnosti psa, a tedy nadměrné zátěži zejména pro jeho klouby.
Hrajte si spolu
Existuje spousta her, které vašeho pejska zabaví a budou stimulovat i jeho mozek nebo se díky nim naučí jemné motorice. 
Schovávaná: Po chvíli hraní si s oblíbenou hračkou mazlíčka namotivujete a následně pak hračku schovejte. Vyzvěte ho, aby ji našel a pokud bude úspěšný, pochvalte ho. Pro správné pochopení hry nejprve oblíbenou hračku schovávejte na viditelná místa, postupem času můžete hru ztížit. 
Čichací hry: Cílem každé procházky je mazlíčka zbavit přebytečné energie. V zimním období můžete dlouhé procházky nahradit zábavnými, ale vyčerpávajícími čichacími hrami. Pamlskem, který pejskovi nejdříve ukážete a necháte ho k němu přičichnout, ho namotivujete a poté pamlsek jednoduše schováte. Po nalezení nezapomeňte na slovní pochvalu. 
Hravé hlavolamy: Ne vždy máte na domácí mazlíčky tolik času, abyste se jim mohli věnovat po celý den. Toto je jeden z mnoha způsobů, jak své čtyřnohé miláčky zabavit na delší dobu. Pro výrobu jednoduchého domácího hlavolamu pro psy je vhodná jakákoliv nádoba, ideálně například košíčky na muffiny. Do té vložíte pamlsek a obrátíte dnem vzhůru. Cílem je, aby pejsek košíčky jemně čumáčkem otočil a dobrotu si našel.
Naučte se nový trik
Psi milují nové výzvy. Při učení nových triků si oba užijete mnoho zábavy a upevníte i váš vztah. Navíc to rozvíjí psí mysl a zlepšuje jejich schopnosti a dovednosti. 
Vrácení hraček do koše: Základem je, aby znal pes jednoduchý pokyn: „Pusť to!“. Když dokáže váš mazlíček na tento povel pustit hračku na zem, vezměte si koš na hračky a umístěte ho psovi pod tlamu. Následně pokyn opakujte a jakmile hračka dopadne do koše, psa odměňte. Pokyny opakujte i bez koše, ale psa odměňte pouze v případě, že se hračkou do koše trefí. Pes velmi rychle pochopí, za co dostane odměnu, čímž se dokáže naučit své hračky uklidit.
High five nebo plácni: Pokud váš pes ovládá podání tlapky, naučíte ho tento trik poměrně snadno. Držte ruku svisle a řekněte známý povel „pac“. Jakmile pes zvedne tlapku a dotkne se vaší ruky držené svisle, dejte mu odměnu. Ze začátku může být trochu zmatený, ale věřte, že si na nový povel rychle zvykne a vy ho nakonec můžete přejmenovat na „high five“ nebo „plácni“. 
Mazlete se a tulte se
Rozhodně důležitým faktorem je nezapomínat projevovat svému mazlíčkovi dostatek lásky! Kontakt ve formě komunikace, pochval, poplácání či objetí je důležitý. Nejenom, že ho tím uklidníte a dáte najevo, že je vše v pořádku, zároveň může takové objetí zlepšit náladu a navodit pocit pohody i vám samotným. Podle Adély Palacké je důležitý i samotný odpočinek: „Dejte mazlíčkům prostor. Rozhodně nenechte pejsky, aby za vámi celý den chodili. Nebojte se zavřít do vedlejší místnosti. A když si oba dostatečně odpočinete, zase se mazlete, hrajte si, cvičte spolu a povídejte si.“ 
Dejte si společně něco dobrého
A jako bonus si můžete dát společně něco dobrého. Zatímco vy si uděláte nějakou dobrou večeři či svačinku, u psů doporučujeme sáhnout po něčem zdravém a chutném. K ruce vám mohou být například přírodní, ručně vyráběné superprémiové pochoutky Fitmin Purity Snax. Můžete si být jisti tím, že svému pejskovi dáváte výbornou a opravdu zdravou pochoutku, která ho neomrzí. 
Foto: Pixabay