30.03.20 Život se psem

Jak zabavit psa mezi čtyřmi stěnami?

Zákaz shlukování, vycházení omezené jen pro nejnutnější účely a zavřená psí cvičiště. Opatření proti šíření koronaviru se nedotýkají jen lidí, ale také jejich mazlíčků. Naštěstí existují způsoby, jak psa zabavit i doma.


Psi často překypují energií a když nemají dostatek vyžití, mohou se pokusit zabavit sami. V lepším případě to bude znamenat neustálé pískání oblíbené kousací hračky, v horším to mohou odnést boty nebo nábytek. Jak tedy zabavit psa, když aportování ani přetahování v malém prostoru není ideální? Podle zakladatele zvířecí sociální sítě Animal Breath Jakuba Zajíčka mohou být užitečnou odpovědí čenichací hry. „Vyhledávání pamlsků nebo oblíbené hračky pomocí čichu je pro psa zábavná, ale současně také náročná aktivita, která vyžaduje vysoké soustředění. Za poměrně krátkou dobu se tak pes unaví a zvolí odpočinek a nechá majitele nerušeně pracovat,“ upozorňuje Zajíček.


Čenichy do akce
Velmi jednoduchá je například hra na schovávanou, kdy krátkou hrou s oblíbenou hračkou nejprve namotivujete psa, aby se hračku snažil získat, a poté ji schováte a psa vyzvete, aby ji našel. Jakmile se to podaří, psa odměňte nadšenou pochvalou, pamlskem, případně krátkou hrou. Důležité je začínat postupně a hračku nejprve schovávat na viditelná a lehce dosažitelná místa. Až pes princip hry pochopí, můžete zvyšovat obtížnost. Místo hračky mohou posloužit i pamlsky, jejichž nalezení je pro psa odměnou samo o sobě. „Pokud po několika kolech pes ztratí o hru zájem, nenuťte ho pokračovat a umožněte mu nerušený odpočinek,“ doporučuje Jakub Zajíček.


Hlavolamy za pár korun
Vzpomínáte, jak vás v dětství dokázala zabavit Rubikova kostka nebo třeba videohra tetris? Dlouhou chvíli mohou hlavolamy zkrátit také psům. Místo šikovných prstů však do hry opět zapojí čenich. Zkuste například lavor na prádlo částečně naplnit zmačkanými papíry, mezi které ukryjete několik pamlsků. Na psovi je pamlsky vyčmuchat a pomocí čumáku se k nim dostat. Místo papírových koulí poslouží například i umělohmotné balonky, smotané kapesníky nebo ponožky. Důležité je, aby pes ostatní předměty v lavoru nemohl sežrat nebo se o ně poranit. Další možností je nasbírat ruličky od toaletního papíru, vyskládat je do krabice vedle sebe a do některých ukrýt pamlsky. „Interaktivní hry, které podporují myšlení a šikovnost psa, je možné sehnat i v prodejnách pro zvířata. Stejně jako krmivo a doplňky stravy je lze koupit také po internetu,“ radí Jakub Zajíček. Nejrůznější interaktivní hračky můžete vybírat zde: /motivacni-hracky-pro-psy Tipy na zábavné interaktivní hry s návodem najdete i na youtube, třeba tady https://www.youtube.com/watch?v=nhH7dpDySsI


Nové triky
S čtyřnohým kamarádem můžete natrénovat také nové cviky a nejrůznější veselé triky. Většině psů se líbí, když může plnit úkoly, za které se jim dostává uznání a odměna. Zkuste psa naučit třeba válet sudy, zavírat dveře, dělat otočku, sundavat vám čepici z hlavy nebo najít správnou věc. Díky společným aktivitám posílíte vzájemný vztah a trénováním veselých kousků zaženete dlouhou chvíli a vnesete do stereotypu něco nového. Nejrůznější názorná videa, jak na to, najdete opět na youtube (třeba https://www.youtube.com/watch?v=7vMneOq9Tj4 nebo https://www.youtube.com/watch?v=yE8t8thB3to)


Vyprašte kožichy
Péče o zdraví zvířete by měla být pravidelnou rutinou. Více společného času s vaším psem je dobrou příležitostí, jak si najít čas na údržbu srsti, drápků, ale i prohlédnutí uší nebo důkladného čištění zubů. Mnoho psů se běží schovat, jen když vás vidí vyndávat kleštičky. Využijte proto volný čas k odbourání zvířecího strachu. Důležité je postupovat pomalu. Kleštičky na drápky nemusejí hned znamenat stříhání. Zpočátku můžete například jen v jedné ruce kleštičky držet a druhou rukou v jejich blízkosti nabídnout psovi pamlsek. Později psa jen hlaďte kleštěmi po tlapce a za klidné chování ho odměňujte. Využijte volného času a na zvíře netlačte, každý pokrok se počítá. Při pravidelném hlazení a drbání nejen posilujete vztah se psem, ale můžete také zkontrolovat kvalitu srsti a případně najít skryté klíště. „Nezapomeňte, že klíště může pes chytit i na krátké procházce na sídlišti kolem domu. Vyplatí se proto používat antiparazitální přípravky či obojky,“ dodává Jakub Zajíček.

Fotka od Pexels z Pixabay