25.04.07 Plemena

Jezevčík

Historie:

Jezevčík je jedno z nejstarších německých loveckých plemen, které se používá při lovu. Po několik staletí byl šlechtěn k norování jezevců. Z brakýřů byli postupně vyšlechtěni psi vhodní zejména pro lov pod zemí. Z těchto nízkonohých psů vykrystalizoval jezevčík, který je uznáván jako jedno z nejvšestrannějších lovecky upotřebitelných plemen.

Jezevčík je drobné sportovní plemeno, které je oblíbeným domácím mazlíčkem a překvapivě nachází své využití i jako hlídací pes s někdy až překvapivě hlubokým štěkotem. I přesto jezevčík zůstává stále oblíbeným psem myslivců a lovců. Je to pes bystrý, milý, přítulný.

Kvůli své úctyhodné délce jsou jezevčíci náchylní na onemocnění páteře, proto by neměli překonávat velké výškové rozdíly.

Za svou miniaturizaci a své krátké běhy vděčí plemeno deformaci, která je známá pod pojmem chondrodystrofie. Jedná se o dědičnou vývojovou poruchu růstových chrupavek, díky kterým je zpomalován růst kostí. Tím dochází k předčasnému zastevení růstu.

Existuje celkem devět variant jezevčíka. V srsti rozlišujeme jezevčíka hladkosrstého, dlouhostrého a hrubosrstého. Všechny tyto variety se pak mohou vyskytovat ve třech velikostních rázech – jezevčík standard, trpasličí a králičí. Původně existovala pouze krátkosrstá varieta, avšak přikříženým Dandie Dinmont terriera a dalších plemen teriérů vznikla varieta drsnosrstá, dlouhou srst si jezevčíci ponechali od dob křížení s německým stöbrem a španělem.

 


Vzhled:

Váha jezevčíka standartní variety by se měla pohybovat v rozmezí do 9 kg. Další variety se třídí podle obvodu hrudníku. Králičí do 30 cm a trpasličí 30 – 35 cm.

Tím ovšem rozmanitost tohoto plemene zdaleka nekončí. Srst se může vyskytovat v barvě červená, červenožlutá, žlutá, všechny odstíny s černou příměsí nebo bez ní. Přednost se dává vždy barvě čisté a upřednostňuje se červená. Poté se může jezevčík vyskytovat s pálením v barvě černé nebo hnědé. Vzácněji se můžeme setkat také s barvou žíhanou a tygrovanou.

 

Povaha a využití:

Tvrdohlavost jezevčíků je přímo pověstná. Je to dáno především tím, že byl po staletí chovám jako pomocník lovce při norování. Úkol jezevčíka bylo vyhnat jezevce z nory přímo lovci na mušku. V temné noře je za potřebí rychlého rozhodování a neústupnosti.  Jezevčík nesmí povolit ani při zápase, který může trvat až několik hodin. Tato lovecká vášeň v něm byla pěstována po desítky ba i stovky generací. Dnes je to oblíbený lovecký norovací pes a společník.

Péče:

Plemeno je vhodné pro majitele jakéhokoli věku, je velmi dobře adaptabilní a ve své podstatě nenáročné. Psi s dlouhou a drsnou srstí by se měli denně kartáčovat, krátkosrstý jezevčík potřebuje oproti tomu jen minimální nároky na péči o srst.

 

Text: Eva Černohubová

Foto: Chovatelská stanice Pavek´s Kennel

          Chovatelská stanice Onyx Moravia, www.onyxmoravia.com

          Chovatelská stanice Anamsunamon, www.anamsunamon.com