Máme dobu internetu, a proto stačí do vyhledávače zadat vybrané plemeno a hurá pro štěně. Prosím zastavte se a zapřemýšlejte! Psa si pořizujeme na 10 či 15 let života. Je opravdu nutné, abyste štěně měli hned zítra?
Zvážili jste své možnosti, svůj životní styl, své priority i plány do budoucna. Zvažte také, kde si psa pořídit. Pokud nemáte vyhraněnou představu, nebojíte se trochu zariskovat a chcete udělat dobrý skutek, pak to zkuste v útulcích, které často doslova praskají ve švech. Kromě „čistokrevných voříšků“ tu najdete i množství konkrétních plemen. Vyzpovídejte personál, půjčte si pejska na vycházku, pozorujte ho, hrajte si s ním a klidně si nechte vše projít hlavovou alespoň do druhého dne.
Toužíte-li po určitém plemeni s konkrétními vlastnostmi a exteriérem, pak si uvědomte, že vznik a upevňování těchto vlastností by měla být promyšlená chovatelská práce. Zvláště u módních a hodně rozšířených plemen vás může nemile překvapit, jak moc se liší pes z nepromyšleného spojení, od plemene prezentované v různých psích atlasech.
S papíry, nebo bez?
Na to, zda je lepší pes s průkazem původu, nebo bez, jsme se zeptali psí mámy a cvičitelky Marcely Procházkové z psího hotelu Dogpark: „Osobně nemám vůbec ráda množení psů bez průkazu původu. Dokáži ještě pochopit lidi, kteří mají úžasnou fenku a jsou přesvědčeni, že fenka má mít z nějakého důvodu štěňata. Většinou se ale jedná o bezhlavé množení psů, kterých už tak je příliš mnoho (viz. přeplněné útulky), které rozhodně neprospívá plemeni a může přinést mnohé problémy novým majitelům.“
A jak se tedy liší organizovaný chov od bezhlavého množení? „Organizovaný chov má svá pravidla a cíle. Chovní jedinci musí splňovat určitá kritéria. Pravidla se u každého plemene mohou lišit, ale v zásadě musí pes odpovídat svému plemeni svým vzhledem a povahou a většinou se v chovu sledují nejrůznější dědičná onemocnění. Chovatel by měl mít ponětí o genetice a vědět, proč pro konkrétní fenu vybírá konkrétního psa. S fenou absolvuje výstavy, bonitace, chovné svody, zdravotní vyšetření a u pracovních psů zkoušky z výkonu, rozhodě nejede za nejbližším psem. Netvrdím, že se v organizovaném chovu nepodvádí, že každý chovatel je poctivý odborník. Ale když si zajedete na výstavu, promluvíte s pár lidmi, oslovíte pár chovatelů přes internet a zajedete se podívat na návštěvu, mnohé souvislosti pochopíte a poznáte, kdo množí bezhlavě a jen pro peníze a kdo do toho dává srdce a mozek,“ dodává Marcela.
Jak se pozná dobrý chovatel?
Iva Janoušková, provozovatelka Dogparku, říká: „Dobrý chovatel se štěňatům věnuje. Nevyrůstají osamoceně někde v kotci nebo v izolované části domu jen se svou matkou. Dobrý chovatel vám ukáže, kde štěňata žijí, ukáže vám matku (o otci má spoustu informací) , dá vám čas na výběr toho správného, o každém vám poví, jak se projevuje (je více či méně průbojný, temperamentní, žravý, kontaktní, hravý atd.) a jaké má předpoklady být typickým zástupcem svého plemene. Netají případné nedostatky a má pro vás připravenu kupní smlouvu. Takový chovatel odmítne štěně prodat lidem, kteří na něj nepůsobí důvěryhodně.“
Psí školka
„Z našeho hotelu máme bohaté zkušenosti s majiteli, kteří si s výběrem psa moc práce nedali a dobře víme, jak to potom dopadá. Někdy se stane, že takový majitel k nám přijde včas, ještě s malým štěnětem, a tomu umíme pomoci. Pejsek dochází pravidelně do naší psí školky, kde se naučí, jak se chovat v rámci smečky. Naučíme ho základním povelům a hlavně se u nás přes den vydovádí, tak už doma větší škody majitelům nepáchá. Pokud ale majitel svého psa nezvládá dlouhodobě a rád by s pejskem docházel už ve starším věku, bývá problém psa do smečky začlenit. Pes je bojácný, útočný a nebezpečný jak pro ostatní psy ve smečce, tak i pro personál. Proto radíme si vše dopředu rozmyslet, přijít se k nám i na různá plemena podívat a s náročnějšími psy na výchovu začít se školkou co nejdříve.“
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.