24.11.08 Plemena

Kanárská doga

Historie
Kořeny tohoto plemene sahají až do roku 1526, kdy se uvádí první zmínky o tomto typu psa na Kanárských ostrovech. Prvním neoficiálním chovatelem byl Pedro de Lugo, který používal v té době rasu nazývanou PERRO BASTO DE CANARIAS k ochraně stád hovězího dobytka. Perro Basto se také používal na jatkách pro svoji sílu k udržení kusů vybraných na porážku. Dalším úkolem těchto psů bylo bránit stádo před útoky toulavých psů, kteří mohli zaútočit na telata a osamocené kusy.
Ke vzniku kanárské dogy dopomohl velkou částí import různých plemen z anglických ostrovů. Perro Basto, ale hlavně Bardino, původně z ostrova Fuerteventura, dodal svou povahu, stabilitu, sílu a odvahu typickou kanárské doze. Také dodal typické žíhané zabarvení srsti. Od r.1985 PPC je vystavován na výstavách v Tenerife a Las Palmas. V roce 1987 svaz chovatelů uspořádal mezinárodní expozici, kde se dala oficiální prezentace rasy Perro de presa canario. Až do roku 1994 se čekalo na oficiální uznání této rasy ve Španělsku. Díky úsilí svazu chovatelů, který se rozhodl v roce 2003 změnit název rasy z Perro de presa canario na Dogo Canario nemá již tento pes pověst nelítostného zabijáka /presa znamená ve španělštině oběť - perro de presa - pes oběti /. Kanárská doga nebo dříve Perro de presa canario je plemeno, u kterého se za posledních 6 let zapsalo nejvíce exemplářů do španělské plemenné knihy.

Povaha a využití
Kanárská doga je pes psychicky velmi vyrovnaný, vážný a je si vědom své síly. Kombinuje společenský charakter, statečnost a oddanost členům rodiny, které svým vrozeným instinktem brání. Má mimořádné vlohy pro hlídání a tradičně pro vedení a ovládání stád dobytka. Temperament je vyrovnaný. Kanárská doga je sebejistá, v rodině je mírná (trpělivá) a ušlechtilá, velmi láskyplná je ke svému pánovi, ale vůči cizím je nedůvěřivá. Má velmi sebejistý výraz, vznešenou povahu a trochu si udržuje odstup. Je-li v pohotovosti, její počínání je velmi rozhodné a pohled má bdělý.

Vzhled
Kanárská doga je molossoidní pes střední velikosti, celkově harmonický, z profilu pravoúhlý, s černou maskou. Robustní a správných proporcí. Je lehce obdélníkový, trup je delší než kohoutková výška; tato tendence je poněkud zřetelnější u fen. Kanárská doga má krátkou, dobře přiléhající srst bez podsady. Vyskytuje se v žíhané a plavé barvě. (Žíhaná ve všech odstínech, od velmi teplé tmavé až k velmi světlešedé nebo plavé. Plavá ve všech odstínech až k pískové.) Bílá barva se může objevit na hrudi, na krku nebo hrdle, na prstech tlap, ale je žádoucí, aby jí bylo co nejméně. Maska je vždy černá, nepřesahuje výšku očí. Psi dosahují výšky 60-65 cm, feny 56-61 cm. Minimální váha u psů je 50 kg, u fen 40 kg

Péče
Srst kanárské dogy nevyžaduje zvláštní péči. Stejně jako ostatní molossové vyžaduje i kanárská doga kvalitní krmení, je dobré přidávat i kloubní výživu. U kanárské dogy je důležitá správná socializace a důsledná a spravedlivá výchova. V případě, že si pořídíte kanárskou dogu jako svého prvního psa, je dobré zůstat v kontaktu s chovatelem nebo s někým, kdo má s tímto plemenem zkušenosti. Velmi důležité je nabídnout štěněti mnoho zkušeností a kontaktů s lidmi a hlavně s dětmi.

Text a foto: Dana Lukášková
Chovatelská stanice Reina Izabel
www.reina-izabel.cz