31.01.08 Plemena

Kavalír King Charles španěl

 

Historie

Plemeno pochází z Velké Británie, kde se postupnou selekcí vyvinulo z původně loveckých psů. Na počátku vývoje stojí panovník Karel I. a jeho syn Karel II. Oba byli velkými příznivci chovu a držení loveckých psů, kteří měli stejně blízko na královské kanape jako k lovu. Svou přítulností si získali srdce panovníka Karla II. natolik, že mu jako jedinému psímu plemeni dovolil vstoupit na půdu parlamentu.

V 18. století se nad tímto plemenem stahují mračna a větší oblibu si získává jim podobný drobnější psík s kratší nosní partií – King Charles španěl. Vše se ovšem obrací roku 1925, kdy na světově známé prestižní Cruftově výstavě pan Roswell Eldridge nabízí 25 liber každému, kdo na výstavu přivede psíka, který by se podobal psům ze starých obrazů z mistrovských dílem Van Dycka, Fragonarda a jiných. Britští chovatelé sáhli po psech, kteří byli v té době vyřazeni z chovu z důvodu dlouhé nosní partie. Roku 1928 byl založen klub pro Kavalír King Charles španěly.

Tento dnes již čistě společenský psík si získal oblibu na celém světě. K nám se první pár dostal roku 1975 z Londýna.

 

Využití a povaha

Ačkoli je jeho využití dnes spíše společenské, kavalír nepohrdne ani sportovněji založenými majiteli. Miluje procházky a delší tratě mu nečiní jakýkoli problém. Možná, že právě díky jeho příjemné a milé povaze a sportovnímu duchu se řadí mezi jedny z nejoblíbenějších rodinných psíků. V otázce výchovy je kavalír nenáročný – je učenlivý a s výchovou nebývají problémy. Díky tomu, že v minulosti byl jako pes lovecký držen ve smečkách, je snášenlivý vůči ostatním psům. Je to psík, který se hodí i pro začátečníky. Povaha je klidná, mírná a přítulná.

 

Vzhled

Jedná se o malé plemeno s hmotností od 5,5 do 8 kg. Srst je dlouhá, hedvábná s bohatými praporci a bez kudrn. Mírné zvlnění je přípustné. Rozeznáváme několik zbarvení: černá a tříslová, sytá červená – ruby, blenheim – sytě kaštanová na bílém podkladu a trikolórní. Královským znakem plemene je bílá skvrna na hlavě mezi ušima.

 

Péče

Vyžaduje pravidelné kartáčování srsti. Jde o velmi společenského psíka, který vyžaduje Vaši společnost. Měl by mýt zajištěno dostatek pohybu, mějme na paměti že jde o plemeno loveckého původu. Je vhodnější jej držet v bytě než ve venkovním kotci.

 

Text: Eva Černohubová

Foto: Chovatelská stanice  Bonimo

(černo-bílý pejsek Imperátor z Hradu Špilberk)