27.03.11 Plemena

Kerry blue teriér

Historie

Stejně jako o všech ostatních irských plemenech teriérů se i o Kerry Blue teriérovi říká, že v této zemi žije již po staletí. Avšak co se týče jeho původního použití jako krysaře a všestranně užívaného selského psa, je na toto plemeno až do 20. století velmi málo odkazů. Údajně první písemná zmínka pochází z roku 1847: autor popisuje namodralého, břidlicově zbarveného psa s tmavějšími skvrnami a stříkáním a často s tříslovými odstíny na končetinách a mordě. Plemen vzniklo s největší pravděpodobností záměrným výběrem zaměřeným na získání plemene s měkkou srstí modré barvy. Panoval názor, že je tento černomodrý irský teriér rozšířen převážně v Kerry, avšak byl chován i jinde. Ve výstavním kruhu se objevil poprvé v roce 1913 a v roce 1920 byl založen klub „Dublin Blue Terrier Club“. Plemeno si rychle získalo oblibu jako jakýsi maskot irských patriotů a na krátkou dobu jej propagovaly vlastně 4 kluby, které v letech 1922 až 1924 sponzorovaly nejméně 6 výstav a 6 pracovních zkoušek. V roce 1928 se stal tento pozoruhodný, harmonicky stavěný teriér se svojí krásnou modrou srstí známým po celém světě a jeho pověst vynikajícího pracovního psa i společníka jen odpovídala hodnocení plemene, které mělo pověst, že je „téměř dokonalé“.

 

Využití a povaha

Používal se k těžké práci při lovu vyder v hlubokých vodách, k lovu jezevců v norách a lovu škodné. V dnešní době se uplatňuje především jako rodinný a výstavní pes. Kerry blue teriér je navíc dobrý hlídač a věrný společník, jeho povaha je ale skrz naskrz teriérská. Takže kdo dává přednost klidnějším psům, ať si temperamentní teriéry raději nepořizuje. Jeho nejdůležitější rys – výraz – musí být pronikavý a ostražitý. Je to veselý, společenský, dobrácký a přítulný pes s kouzelným, přitažlivým zevnějškem. Pro svou rodinu představuje oddaného společníka, který se skvěle doplňuje s dětmi. Svou rodinu prostě miluje. Má smysl pro humor, je vhodný k výcviku (např. agility, flyball), ale i k mazlení. Je vynikajícím strážcem a inteligentním společníkem. Má velmi rychlé reakce a dobrou paměť. Může být také poněkud paličatý a dominantní vůči ostatním psům. Miluje vodu, takže uvítá pocházky spojené s plaváním.

 

Vzhled

Typický Kerry Blue teriér by měl být dobře stavěný, zpříma stojící pes s dobrými proporcemi. Měl by mít dobře vyvinuté, svalnaté tělo s typickými znaky teriéra. Hlava je bohatě osrstěná. Oči jsou tmavě nebo oříškově hnědé, uši jsou tenké a dopředu překlopené. Hřbet je středně dlouhý a rovný. Ocas vysoko nasazený je zvesela nesen. Zuby jsou velké a skus nůžkovitý. Končetiny jsou rovné se silnými kostmi. Srst je měkká, bohatá a vlnitá. Barva - jakýkoliv odstín modré s černými konečky, nebo bez nich. Černé zbarvení je přípustné pouze u jedinců mladších 18 měsíců.

Výška v kohoutku:

Psi:       45,5 až 49,5 cm

Feny:     44,5 až 48 cm

Hmotnost:

Psi:       15 až 18 kg

Feny:    přiměřeně méně.

 

Péče

Kerry blue teriér má měkkou, hedvábnou a bohatou srst, která nelíná, proto je vhodným společníkem pro pořádkumilovné lidi. Většinou je dobře snášen i alergiky. Srst však potřebuje důkladnou péči, každodenní vyčesávání hrubým kartáčem a kovovým hřebenem by mělo být samozřejmostí. Přistřihování je možné do kalhotek, avšak na výstavu se vyžaduje důkladná příprava v předepsané formě. Kerry blue teriér se netrimuje, ale stříhá.

Hodí se především pro sportovně založené majitele, protože potřebuje dostatek pohybu nebo pracovní vytížení.

Zdroj: www.cmku.cz,

FCI-Standard č. 3 / 11. 05. 2005/ GB