13.10.08 Plemena

King Charles španěl

Historie
Angličtí trpasličí španělé pocházejí z loveckého španěla, který byl velmi dobře znám ve středověku. A z tohoto španěla se před čtyřmi sty let stal společenský pes. Historické prameny King Charles španělů sahají za práh historicky proslulého anglického královského dvora. Král Karel II. nikdy neopomněl zdůraznit, že chov jeho španělů má urozenější rodokmen než leckterá dvorní dáma. Právě po tomto vladaři obdrželi pejskové své vznešené jméno, neboť jejich početná družina měla volný přístup do Whitehallu, Hampton Courtu, ale i do ostatních královských paláců a je tomu tak dosud. Tento vzácný a věrný společník doprovázel svoji paničku - skotskou královnu Marii Stuartovnu, ukrytý v záhybech řasnatého pláště až na místo jejího skonu - popraviště. Nahlédneme-li do obrazáren světových galerií zjistíme, že tento typ bohatě osrstěných psíků se těšil značné oblibě již dlouho předtím. Lze je shlédnou na Tizianově obraze ve společnosti Urbinské Venuše, Markéty z Valois na obraze F. Clouta, španělského prince Filipa na plátně Valaquezově, francouzského krále Ludvíka XIV a dokonce po boku i slavné madam Pompadour, kterou portrétoval malíř Boucher. Zpočátku tvořili King Charles španěl a Cavalier King Charles španěl jediné plemeno. Oficiální rozdělení plemene Kavalír King Charles španěl a King Charles španěl uznal Kennel Club až v roce 1945. V dnešní době je rozšířenější Kavalír King Charles španěl. King Charles španěl se řadí mezi málopočetná plemena.

Povaha a využití
Společenský malý španěl vyzařující radost ze života, inteligentní, přizpůsobivý pejsek milující své pány a zázemí. Rezervovaný, mírumilovný a něžný společník. King je vhodný k procházkám přírodou a má rád pohyb. Je to ideální rodinný společník a vhodný psí kamarád pro osaměle žijící a seniory. Dokonale se přizpůsobí podmínkám, dobře se snáší s ostatními psy i kočkami. Toto plemeno lze využít k agility a canisterapii.

Vzhled
Elegantní, kompaktní a podsaditý psík s charakteristicky klenutou mozkovnou s krátkou čenichovou partií, dlouhýma bohatě osrstěnýma ušima lemující obličejovou partii s pevnou kostrou, bohatě osrstěný psík s dlouhou, rovnou a hedvábnou srstí. V kohoutku měří přibližně 25 až 30 cm a váží v rozmezí 3,6 až 6,3 kg.


 BARVY

Černá a tříslová BT (Black and Tan): sytá lesklá černá, s velkými mahagonově zbarvenými tříslovými odznaky na tlamě, končetinách, hrudi, na vnitřní straně uší, pod ocasem a tečky nad očima. Bílá skvrna na hrudníku je nežádoucí.

Trikolórní TR: Podklad perlově bílý, s dobře rozloženými černými skvrnami, zářivými červenohnědými odznaky na tlamě, končetinách, hrudi, na vnitřní straně uší, pod ocasem a tečky nad očima. Široká bílá lysinka mezi očima a až na čelo.

Blenheim BH: Podklad perlově bílý, s dobře rozloženými kaštanově červenými skvrnami. Bílá, jasně ohraničená lysinka, ve které je uprostřed mozkovny jasně kaštanově červený odznak ("piha krásy") zhruba o velikosti penny (odpovídá přibližně velikosti dvoukoruny).

Ruby RU: Jednobarevná sytá kaštanově červená. Bílá skvrna na hrudníku je vysoce nežádoucí.


Péče
Srst kinga je vhodné alespoň jednou týdně důkladně pročesat. Hodí se pouze pro držení v bytě, kde potřebuje být stále po boku svého pána, na němž je citově závislý. Jeho výchova není náročná, hodí se i pro začátečníky. Není náročný na množství pohybu, velmi dobře se přizpůsobí svému pánovi.


 Foto: Světlana Rosenthalová
Chovatelská stanice z Rosenthalu