08.10.07 Pomůcky

Klikr

Klikr je pomůcka k výcviku psa. Nutí přemýšlet psa i psovoda. Pokud pes provede dobře úkol, cvičitel ho odmění kliknutím. Výcvik pomocí klikru tedy spočívá na základně podmíněného reflexu:

klik = odměna. Jakmile jednou zvíře pochopí zásady výcviku pomocí pozitivní motivace, učí se velmi rychle a rychlost učení se postupně zvyšuje. Pes se velmi rád učí, na výcvik se velmi těší, je pro něj odměnou a zároveň i zábavou.

Cvičení s klikrem neznamená, že trenér psovi při tréninku kliká, klikr slouží jako znamení kvalitně provedeného cviku.

Proč je klikr nejlepší a nejúčinnější pochvala? Protože klikr má pořád stejný zvuk, ať už je nálada páníčka jakákoliv.

 

Tresty

Základní rozdíl oproti běžným metodám je ten, že se nepoužívají žádné tresty. Tedy ani slovní.

 

Povely

Cvičitel musí používat pouze jednoznačné povely, které nebudou znít podobně. Pes by pak byl zmatený a nevěděl by, který povel má udělat. Pokud by se situace opakovala, mohl by ztratit motivaci a sebedůvěru.

 

Pamlsky

Každému psu chutná něco jiného. Je jen na trenérovi jakou zvolí vhodnou odměnu. Odměna by měla být taková, aby psa dostatečně motivovala splnit požadovaný úkol. Je dobré mít různé odměny pro různou obtížnost výcviku a množství rušivých vlivů.

 

Délka výcviku

Cvičte často, cvičte krátce. Vhodnější jsou tři pětiminutové lekce než jedna hodinová. Příliš dlouhé cvičení psa unavuje a bere mu chuť provádět úkoly s radostí. Pokud zpozorujete, že pes je unavený, nechte jej dokončit požadovaný úkol nebo mu zadejte nějaký jednoduchý, aby věděl, že je vše v pořádku. Výcvik ukončete a pokračujte opět další den.

 

Když se s klikrem nedaří

Jestliže výcvik nejeví známky pokroku, znamená to, že klikáte špatně. Nejspíš příliš pozdě. Načasování je velmi důležité. Zkuste se s někým domluvit, ať vás pozoruje, případně nafilmuje. Někdy může být i důvodem to, že pes prováděl příliš jednoduché cviky a najednou se po něm vyžaduje složitější úkol.  Chce to lepší odměnu nebo větší vytrvalost.

 

Zatracování klikru

Určitě znáte někoho, kdo řekl, že výcvik pomocí klikru je blbost. Že nemůže nahradit slovní odměnu ani pohlazení. O to, aby se pes přestal chválit zde ale nejde! Klik oznamuje psovi, že právě udělal něco správného.

 

Text Ivana Pospěchová