25.04.07 Plemena

Kolie dlouhosrstá

Historie:

Plemeno jistě zná každý, kdo se jen trochu zajímá o psí plemena a ten, kdo náhodou ne, jistě někdy viděl v televizi příběh kolie Lassie.

Jedni z předků kolie byli dovezeni z Islandu před více než 400 lety. Originální název „colley“ znamená skotský název pro ovci s černou tváří. Pastevecká plemena se používala po celá staletí na Skotské vysočině k pasení a hlídání ovcí, tyto pastevci se pravděpodobně vyskytovali na území britských ostrovů od dob příchodu Keltů. Další plemena, která se podílela na vzniku dnešní kolie jsou barzojové a setři. Před tím, než vznikla dnešní dlouhosrstá kolie existovalo mnoho různých „ras“ pasteveckých psů, které byly různě označovány a navzájem se křízili.

Tato pastevecká plemena byla pro obyvatele Skotska velmi důležitá. Hlídali stáda a ušetřili tak pastevcům mnoho práce a starostí. O pasteveckých psech kolují též pověsti, například o psu, který se po čtyři dny staral o zracené dítě – obstarával mu potravu a zavedl ho zpět k lidem.

V angličtině se dlouhosrstá kolie nazývá „rough coated collie“, což v překladu znamená hrubosrstá kolie, což již dávno není pravda, dnešní kolie se pyšní krásnou dlouhou srstí.

Organizovaný chov kolie započal v polovině 19. století. Plemeno za to vděčí také královně Victorii, která roku 1860 navštívila Skotsko a byla plemenm tak nadšená, že si jich několik zakoupila do svého psince ve Windsoru. Kolie jako plemeno se dostala do povědomí veřejnosti na výstavě v Birminghamu roku 1871, konkrétně byli vystaveni dva psi Cocky boy a Old Cockie, který se stal nosným pilířem pro další chov kolií. Oba byli oceněni velmi vysoko.

Vzhled:

Standard upravuje výšku a váhu následovně: psi – 56 – 61 cm v kohoutku, feny 51 – 56 cm, váha psů je pak 20 – 29,5 kg a u fen je 18 – 25 kg. Barva srsti má být následující: sobolí (zlatá) a bílá, trikolórní a blue-merle. Blue merle je převládající jasná, stříbřitě modrá barva, s černými skvrnami nebo černým mramorováním.

Povaha a vyžití:

Je to pes společenský, přítulný, mírný, inteligentní a hlavně stále atraktivní. Je pohyblivá a poslušná. Výborně vychází s dětmi. Kolie je také velmi oblíbený efektivní výstavní pes.

Péče:

Stálý kontakt s člověkem a se svou rodinou je pro ni velmi důležitý. Vyžaduje pohyb a hlavně, jako většina pasteveckých psů, aktivní využití. K úpravě srsti slouží kartáč, či hřeben. Srst nesmí být trimována ani stříhána.