Může se nakazit pes nebo kočka? Vědci z Hongkongu na základě testů prokázali, že pes může být na nový typ koronaviru slabě pozitivní. Dobrou zprávou je, že mazlíčci nákazu nepřenáší na člověka.
Ve čtvrtek 27. února hongkonské ministerstvo zemědělství, rybolovu a ochrany přírody oznámilo, že vzorky získané 26. února z nosu a ústní dutiny psa (sedmnáctiletý pes plemene pomeranian, jehož majitel byl diagnostikován na COVID -19) jsou „slabě pozitivní“ na SARS-CoV-2. Fekální vzorek byl však negativní. Testování se opakovalo 28. února a 2. března se stejnými „slabě pozitivními“ výsledky. Odborníci z hongkongské univerzity uvedli, že pes měl nízkou úroveň infekce koronavirem a nevykazoval žádné symptomy onemocnění. Z výsledků vyplývá, že pravděpodobně může dojít k přenos z člověka na zvíře, stále se je to však ve spekulativní rovině a probíhá další testování. Sbírají se další vzorky, aby se potvrdilo, zda byl pes skutečně infikován virem, nebo je to důsledek kontaminace tlamy a nosu z prostředí, které sdílel s nakaženým člověkem. Testovaný pomeranian je jedním ze dvou psů, kteří jsou v současné době v karanténě v samostatných místnostech v Hongkongu. Druhý pes měl negativní výsledky testů na virus.
Mohou mazlíčci šířit koronavir?
Podle odborníků na infekční choroby a mnoho mezinárodních organizací (CDC, OIE, WHO) v současné době neexistuje žádný důkaz, že by se domácí mazlíčci, jako jsou psi nebo kočky, mohli stát zdrojem infekce a šířit COVID-19 na jiná zvířata nebo lidi. Přesto je vhodné si po kontaktu se zvířaty důkladně umýt ruce mýdlem a vodou. Osoby nemocné COVID-19 v domácím léčení by podle doporučení měly omezit kontakt se zvířaty, dokud nebudou známy další informace o viru. Ideální je nechat psa v péči někoho mimo domácnost.
Fotka od karentappenden z Pixabay
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.