09.04.13 Výživa

Kosti v psím jídelníčku

 

Může pes kosti? Ano i ne, záleží na typu a samozřejmě také na tom, jestli se stravuje granulemi, nebo dostává syrovou stravu.

U psů, kteří jsou krmeni podle BARFu, představují kosti v objemu krmené dávky zhruba 20-30 % a jsou nenahraditelnou součástí jejich jídelníčku. Obsahují totiž dobře vstřebatelný a využitelný vápník a další minerály.

Nikdy vařené, vždy masité

Důležité pravidlo, které byste měli vždy dodržovat, je, že kosti dáváte psovi vždy syrové, nikdy ne vařené nebo jinak tepelně upravované. Kvůli působení tepla při vaření nebo pečení totiž mění svou srukturu, čímž se stávají pro psa nebezpečné. Kost ztvrdne a je křehká, takže se může lámat na velmi ostré kousky. Navíc je mnohem hůře stravitelná. Nestrávené úlomky mohou být pro psa rizikové, protože zde existuje hrozba, že poraní střevo. Další nepříjemností, která se běžně objevuje, je zácpa. Vždy se podávají jen kosti masité, tzn. obalené masem. Důvod? Aby se aktivovaly trávicí enzymy v žaludku, potřebuje pes pozřít také maso. Kosti, které jsou ořezané, se psovi špatně tráví a mohou způsobovat zácpu (někdy dokonce mohou poranit střeva). K holým kostem musíte vždy přidat aspoň kus tučnějšího masa nebo vnitřností. Do krmné dávky můžete přidat také trochu oleje nebo mléčných výrobků. Vepřová žebra a další holé kosti nikdy nepodávejte ráno jako první krmení a vždy jen v přiměřené dávce k velikosti psa (pro 30kg psa nedávejte najednou více než 3 vepřová žebra).

 

Jaké zvolit?

Nejvhodnější jsou drůbeží kosti (křídla, hřbety, krky nebo celé skelety) a také kosti králičí. Pokud je váš pes alergický na drůbež, můžete mu jídelníček zpestřit kostmi jehněčími nebo vepřovými (např. již zmiňovaná žebra nebo lopatky). Mezi nevhodné kosti řadíme obratle – bývají totiž velmi tvrdé, navíc kvůli jejich tvaru je psi často polykají bez řádného rozkousání. Kuřecí obratle jsou vhodné jen pro velké psy, obratle z krávy či prasete nejsou vhodné ani pro ně.

 

Zubní kartáček

Aby se pes zabavil, můžete mu podávat velké vepřové, skopové, telecí nebo hovězí kosti s klouby na okus. Ideální jsou stehenní kosti, lopatky a hrudní kosti. Velikost přizpůsobte velikosti psa – důležité je, aby je nemohl spolknout! Velké kosti se nemusíte bát dávat ani malým psům. Jejich ohryzáváním si navíc výborně vyčistí zuby!

 

Na granuláře pozor

Jiná situace nastává u psů, kteří jsou dlouhodobě krmeni granulemi, postupně totiž u nich vymizel jehlový reflex. O co se jedná si můžete přečíst zde. Proto granulářům nikdy nepodávejte tepelně upravené kosti, protože riziko poranění střev je opravdu vysoké! Při přechodu na syrovou stravu buďte opatrní a nedávejte psovi kosti příliš brzy. Zpočátku mu předkládejte jen měkké syrové kosti (na menší kusy nasekaná křídla a kuřecí skelety). Kosti nepodávejte dříve než třetí nebo čtvrtý týden, kdy je pes krmen syrovou stravou. Žaludek si musí nejprve zvyknout na nový druh potravy, který se musí neučit trávit a kosti, jež jsou na zpracování náročnější, se podávají až později. Pokud neplánujete přechod na syrovou stravu, raději je psovi vůbec nedávejte.

 

Zdroj: BARF, Krmení psa přirozenou stravou, Kateřina Novosádová, nakladatelství Plot, 2011