24.07.07 Plemena

Krašský ovčák

Historie:

Krašský ovčák je plemeno, které existuje již několik století. Tento pes patří mezi molossoidní plemena. První písemná zmínka o krašském ovčákovi je v knize barona Jeneze Vajkarta Valvasora „Sláva vévodství Carniolu“ z roku 1689. Standard krašského ovčáka byl oficiálně uznán 2. června 1939 na valném shromáždění FCI ve Stockholmu. Tento pes dostal jméno Ilyrský ovčák. V roce 1948 byl standard doplněn a plemeno bylo znovu uznáno. Do roku 1968 neslo plemeno z Kraského pohoří stejný název jako plemeno ze Šarplaniny.  Později bylo plemeno z Kraské oblasti přejmenováno na „ovčáka z Kraského masívu“ a druhé plemeno na „šarplanince“. Od té doby jsou tyto dvě rasy zcela nezávislé.

Vzhled:

Toto plemeno je středně velké, harmonické a robustní. Krašský ovčák je silně stavěný s dobře vyvinutým osvalení a silnou konstitucí. Jeho ocas je svěšený dolu a výraz v obličeji je klidný, upřímný a pevný. Pes dorůstá 57 až 63 cm v kohoutku a váží od 30 do 42 kg. Fena má v kohoutku výšku 54 až 60 cm a její hmotnost se pohybuje v rozmezí 25 až 37 kg. Srst tohoto plemene je hustá, dlouhá, rovná a má hustou podsadu. Přední strany končetin, přední strany uší a hlava jsou osrstěné krátce. Jemnější a delší srstí je osrstěna zadní strana uší. Horní část krku je pokryta tuhou, dlouhou a hustou srstí, která vytváří hřívu. Delší a měkčí srst je v dolní části krku, kde vytváří límec, který je v místě nasazení krku širší. Praporce vytváří dlouhá jemnější srst na zadní straně hrudních končetin. Na zadní straně pánevních končetin vytváří srst kalhotky. Krašský ovčák má ocelově šedou barvu srsti. Tmavá maska na tlamě přesahuje až na mozkovnu.

Povaha a využití:

Tento pes je vynikající ovčácký pes a dobrý strážce. Dnes je častěji využíván jako hlídací a rodinný pes. Plemeno krašského ovčáka není tak agresivní a samostatné jako ostatní ovčáčtí psi. Moc rád si hraje s dětmi a se svým páníčkem. Bezpečného přítele a spolehlivého psa z krašského ovčáka dělá jeho oddaný charakter, životní síla a energie. Tento pes je oddaný svému pánovi. Je odvážný, statečný, ale ne útočný. Krašský ovčák je nepodplatitelný strážce, který je nedůvěřivý k cizím a udržuje si svoji individualitu.

 

Péče:

Péče o toto plemeno není náročná. Jeho tlustá srst ho ochraňuje v drsném horském klimatu před jakýmkoliv počasím.

 

Text: Martina Exnerová