Omlouváme se, ale z technických důvodu může dojít ke zpoždění odeslání objednávek o 1 den. Děkujeme za pochopení
26.06.11 Plemena

Kromfohrländer

Historie

Standard říká: Kromfohrländer je jedním z nejmladších německých plemen, byl mezinárodně uznán v roce 1955. Jeho jméno je odvozeno z názvu regionu „krom Fohr“ (křivá brázda) nedaleko Siegenu v Severním Porýní –Vestfálsku, odkud pochází první chovatelka této rasy Ilse Schleifenbaumová. Sympatický temperament toto plemeno zdědilo po svých předcích, drsnosrstém teriérovi a velkém vendéeském grifonovi.

 

Povaha a využití

Jedná se o přizpůsobivého, klidného a veselého společníka a domácího psa. Je poněkud rezervovaný k cizím lidem. Má mírný lovecký pud. Agresivita a plachost jsou nežádoucí. Je to milý společenský pes, který je velmi oddaný svému pánovi. Vzhledem k tomu, že rád skáče, může s uplatnit například v agility nebo flyballu.

 

Vzhled

Středně velký pes. Vyskytuje se ve dvou varietách, odlišených typem srsti – drsnosrsté a hladkosrsté. Délka těla je mírně větší než výška v kohoutku

SRST:

Hrubosrstá varieta – hustá, drsná struktura, s bradkou. V kohoutku a na hřbetu ne delší než 7 cm. Na bocích kratší, okolo 3 cm. Srst na hřbetě a na končetinách je hrubší než na bocích. Delší srst na obličeji a na tlamě. Na uších je srst odpovídající typu srsti na těle. Podsada krátká a měkká.

Hladkosrstá varieta – hustá, hladká srst, bez bradky. V kohoutku a na hřbetu ne delší než 7 cm. Na bocích kratší, okolo 3 cm. Srst těsně přiléhající k tělu. Srst je delší na uších, spodní části krku a na hrudi. Ocas dobře osrstěn. Výrazné osrstění na zadní straně hrudních končetin a stehen je žádoucí. Na obličeji a na tlamě krátká srst. Podsada krátká a měkká.

 

BARVA:

Na těle: Základní barva je bílá se světlehnědými, pálenými až velmi tmavě hnědými znaky v podobě různě velkých skvrn nebo sedla. Pokud je podsada hnědá, mohou být konce chlupů černé.

Na hlavě: Světle hnědé, pálené až velmi tmavě hnědé znaky na lících, nad očima a na uších. Rozdělené co nejvíce symetricky bílým znakem, který dosahuje k čelu nebo k týlu bez přerušení (symetrická maska se znakem).

 

Výška v kohoutku:         Mezi 38 až 46 cm.

                                  

Hmotnost:                    Psi od 11 do 16 kg.

Feny od 9 do 14 kg.

Péče

Kromfohrländer nevyžaduje zvláštní péči. Hodí se především do bytu. Vzhledem k tomu, že má v genech trochu z teriéři povahy, bude vděčný za delší procházky a časté hry se svým pánem nebo ostatními psy.

 

Zdroj: F.C.I.-Standard č. 192 / 12.10.1998 / GB, www.cmku.cz