Máme doma rok a půl starého krysaříka a neustále značkuje vše, na co přijde. Nikdy to neudělal v naší přítomnosti, jen když je venku nepříznivé počasí a my jsme nuceni ho nechat v domě v naší nepřítomnosti. Když něco označkuje, hned to na něm poznáme – má sklopené uši, ocas mezi nohama a poslušně sedí na místě. Namáčení čumáku ani sprej proti značkování nezabírají. Kastraci nechceme volit, ale pokud by nic jiného nezbývalo, budeme se k tomu muset přiklonit. Nevíte o něčem, co by pomohlo jeho chování vyřešit?
Je třeba určit diagnózu pejskova chování, to znamená, zda jde skutečně o značkování, nebo o zdravotní problém, či o vymočení z důvodu plného močového měchýře, popřípadě o strach ze samoty. Každá z těchto diagnóz má jinou léčbu, v žádném případě to však nevyřeší namáčení čumáku do moči ani odpuzovací spreje.
Když prší nebo je zima, venčete pejska na místech, která jsou krytá střechou, popř. stromy. Určete v bytě místo, kde pejsek močit smí, prostřete tam plínku a na ni postavte malý skleněný demižon nebo velkou láhev, aby pes mohl zvednout nožku a močit vstoje a aby se místo dalo dobře udržovat v čistotě. Zároveň pak uvidíte množství a vzhled moči. Pokud najdete v moči krev nebo se vám bude zdát, že pejsek hodně močí, rozhodně ho nechte hned vyšetřit veterinářem. Přístup k plínce by měl mít stále, i v noci. Malí psíci totiž močí mnohem častěji než velcí – mají malou kapacitu močového měchýře a velmi rychlý metabolismus, navíc jsou také velmi emotivní a impulzivní a to vše urychluje vylučování moči.
Dbejte, abyste psíka venčili vždy po vyspání, po hře, po vydatném napití a po emotivních zážitcích (příchod návštěvy apod.). Choďte co nejčastěji ven a obejděte s ním vždy všechny jeho obvyklé značky, nechte jej volně proběhnout, očichávat a „přepisovat“ značky jiných psů, seznamovat se s fenkami. To vše je nutné k dokonalému vyprázdnění močového měchýře, aby si nic nepřinesl domů. V době, kdy nejste doma (tato doba by neměla nikdy přesáhnout cca 4-5 hodin), je možné pejskovi omezit prostor na místnost, kde má plínku a kde nemůže případní loužička vedle napáchat mnoho škody. Přesvědčte se však, zda dobře snáší samotu – jeho močení v době vaší nepřítomnosti může souviset s úzkostí a strachem. Pak by bylo třeba prvotně řešit tento problém.
Kastrace je vhodná pouze v případě, že jde skutečně o značkování teritoria podmíněné hormonálně. Ve výše uvedených případech je zbytečná.
Zkuste se podívat na některé další příspěvky s tématem močení, značkování a strachu ze samoty (tzv. separační úzkosti).
Kdyby se vám nedařilo s problémem pohnout, bude nejlepší probrat vše osobně.
MVDr. Hana Žertová
Další odpovědi na nejrůznější dotazy naleznete na www.hanazertova.cz
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.