21.07.20 Život se psem

Kteří psi jsou nejrychlejší?

Každé plemeno psa je něčím jedinečné. Některá jsou známá svou inteligencí, jako například border kolie, rychlostí zase vynikají chrti. 

V průměru patří k nejrychlejším psům na krátké vzdálenosti grejhaundi, kteří běhají rychlostí kolem 65 km/h. Podle Guinnessovy knihy světových rekordů je nejvyšší ověřená rychlost grejhaunda 67,3 km/h (rekord z roku 1994 ve Wyongu v Austrálii). Avšak neoficiální rekordy zaznamenaly i vyšší rychlosti. V roce 1996 Guinnessova kniha světových rekordů jako nejrychlejšího psa uvedla chrta plemene saluki, který dosáhl rychlosti 68,8 km/h. O něco pomalejší než grejhaundi a saluki jsou pak vipeti. Z chrtů nejpomalejší jsou údajné afgánští chrti. Průměrné výkony psů je možné dobrým výcvikem a kondicí ještě zlepšit. Svou roli hraje i povaha psa. I psi skvělé stavby a v tréninku velmi rychlí, mohou někdy odmítnout závodit na dráze. 

Český rekord
Závod o nejrychlejšího českého psa se uskutečnil minulý rok, konkrétně 5. května 2019 na coursingové dráze Ješín nedaleko města Velvary. Pořadatelem závodu s názvem All Breed Speedmaster byl Prag Coursing, z. s. Soutěže se zúčastnilo 207 psích závodníků, kteří běželi za střapcem 500 m dlouhý ovál s GPS připevněnou na dresu. Agentura Dobrý den Pelhřimov na oficiálním webu českých rekordů (dobryden.cz) uveřejnila obdivuhodné výsledky: V kategorii nechrt malý se s maximální dosaženou rychlostí 48,10 km/h vítězkou stala kříženka Rozárka majitele Josefa Pečeného. V kategorii nechrt velký s maximální dosaženou rychlostí 59,1 km/h zvítězila fena peruánského naháče Quba Calva Abukantos Pazzda majitele Davida Gerstendorfera a v kategorii chrtů a celkovým vítězem závodu, se s maximální dosaženou rychlostí 62,4 km/h, stala fena dlouhosrstého vipeta Afrodita Princess of Andromeda Terra majitelky Zuzany Zimové.

Ilustrační fotka od Herbert Aust z Pixabay