29.9. probíhá dovolená. Všechny objednávky z této doby budou odeslány postupně od pondělí 2.10.2023. Děkujeme za pochopení
25.09.22 Výživa

Kvůli obsahu vlhkosti se krmiva pro psy obtížně porovnávají

Bez měření obsahu sušiny může být přesné porovnání krmiv pro psy takřka nemožné. Společnosti vyrábějící krmiva pro domácí zvířata totiž uvádějí obsah živin ve svých výrobcích pomocí tzv. zaručené analýzy. 

A to na základě toho, jak krmivo vypadá, když se vyndá z obalu.

Zaručená analýza je v podstatě etiketa s nutričními údaji, která je vytištěna na každém balení krmiva. Účelem je usnadnit spotřebitelům porovnání čtyř důležitých živin.

Protein
Tuk
Vláknina
Vlhkost
Pokud se však tyto údaje používají samostatně, mohou být zavádějící.

Je to proto, že systém používaný pro uvádění procentních podílů nebere v úvahu různé množství vody obsažené v různých typech surovin. A to může být rozhodující faktor při porovnávání vlhkých krmiv pro psy se suchými granulemi.

Dokonce i americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv na svých webových stránkách upozorňuje, že je důležité věnovat této otázce pozornost.

"Aby bylo možné smysluplně porovnat obsah živin v konzervách a suchých krmivech, měly by být vyjádřeny na základě stejné vlhkosti."

Základ sušiny
Při porovnávání obsahu živin v různých výrobcích je tedy důležité z každého hodnoceného krmiva pro psy nejprve odstranit 100 % vlhkosti.

Tento přístup k uvádění skutečného obsahu živin v jakémkoli krmivu bez vlhkosti je známý jako základ sušiny.

Řekněme, že máte konzervu krmiva pro psy, u které je uveden údaj o zaručené analýze bílkovin 10 %. Jedná se o obsah bílkovin, když je krmivo podáváno tak jak je (z plechovky).

To nevypadá na moc bílkovin, že?

Co kdyby však na stejné etiketě bylo uvedeno, že výrobek obsahuje 75 % vlhkosti? A co kdybyste z konzervy všechnu vodu úplně odstranili?

Zůstalo by vám jen 25 % "sušiny". 

Chcete-li určit množství bílkovin v sušině, jednoduše vydělte uváděné množství bílkovin (v tomto případě 10 %) celkovým množstvím sušiny (25 %) v konzervě.

Výsledek pak vynásobte 100.

Obsah bílkovin v sušině = (10/25) x 100 = 40 %.

Tím získáte obsah bílkovin v sušině 40 %, což je mnohem více než údaj na etiketě, kde je obsah bílkovin 10 %. To je čtyřikrát více bílkovin, než uvádí zaručená analýza.

Mimochodem, stejná metoda výpočtu obsahu sušiny funguje i u jiných živin.

Použití základu sušiny pro porovnání krmiv pro psy
Pokud porovnáváte krmivo v konzervě s jinou konzervou, není základ sušiny tak důležitý.

Pokud však porovnáváte konzervy se suchými granulemi, je to zásadní údaj.

Řekněme například, že chcete porovnat dva výrobky - konzervu krmiva pro psy a pytel granulí.

Konzerva s "mokrým" produktem uvádí obsah bílkovin 10 % a suché granule uvádějí obsah bílkovin 23 %.

Na první pohled se zdá, že granule obsahují více bílkovin. Je to tak?

Dobře, nyní použijme sušinu, abychom je srovnali.

Při použití zaručené analýzy vykazuje mokré krmivo obsah vody 75 % a granule jen 10 %.

Nyní z obou krmiv pro psy odstraňme veškerou vodu. Podívejte se na hodnoty bílkovin po přepočtu údajů na sušinu...

Garantovaná analýza vs. základ sušiny

Konzervy nyní uvádějí 40 % bílkovin, zatímco granule 26 %? Mokré krmivo obsahuje mnohem více bílkovin - na bázi sušiny - než granule.

Sečteno a podtrženo
Na první pohled, při čtení etikety na obalu, vypadají konzervy pro psy téměř pokaždé hůře než jejich granulované protějšky.

Zdání však může klamat.

Nenechte se proto zmást počtem bílkovin nebo tuků na etiketě krmiva pro psy. Při porovnávání obsahu živin ve dvou nebo více krmivech pro psy se nejprve ujistěte, že údaje na etiketách jsou přepočítány na obsah sušiny.

Zdroj: dogfoodadvisor.com
Odkazy: "Pet Food Labels", Center for Veterinary Medicine, U. S. Food and Drug Administration (Centrum pro veterinární medicínu, Úřad pro kontrolu potravin a léčiv USA).

Foto: MaxPixel.net