11.03.20 Aktuality

Kynologem roku 2019 se stala Alena Smolíková

Anketa Kynolog roku 2019 zná své vítěze. Během slavnostního galavečera, který se konal 22. února 2020 v pražském klubu MeetFactory, ocenili porotci nejlepší české kynology v celkem 11 sportovních disciplínách. Titul absolutního vítěze získala Alena Smolíková, vítězka kategorie Dogdancing.

Během slavnostního večera vybírala porota vítěze celkem v 11 kategoriích. Ve vybraných disciplínách získali ocenění také junioři. Titul Junior roku 2019 udělila porota Zoře Lehké, vítězce kategorie Mushing – individuální disciplíny a mistryni světa v canicrossu. Večerem hosty i diváky živého vysílání provázel moderátor Jonáš Novotný spolu s Jakubem Štýbrem, šéfredaktorem časopisu Psí sporty.

Absolutní vítězkou a nositelkou titulu Kynolog roku 2019 se stala Alena Smolíková, vítězka kategorie Dogdancing. Ta zahájila loňský rok 2. místem na soutěži Crufts v Anglii, s fenkou Jerry získala také titul mistryně Evropy a České republiky ve Freestyle. S fenkou Kirou poté vyhrála mistrovství České republiky v kategorii Heelwork to Music. Ocenění Nejsympatičtější kynolog roku 2019 udělila veřejnost svým hlasováním flyballovému družstvu Jokers.

Stejně jako v minulých letech, i letos uděloval partner ankety časopis Psí sporty ocenění Kynologický počin roku 2019. Ten si v letošním roce odnesl František Schejbal st., který se psem Uranem v říjnu úspěšně završil dvoudenní pátrání psovodů, policistů, hasičů i dobrovolníků po cyklistovi ztraceném v Jizerských horách, a zachránil mu tak život.

Do Síně slávy byl letos uveden pětadevadesátiletý Karel Hartl, jeden z nejznámějších českých kynologů, který po 2. světové válce obnovoval československou služební kynologii. Pracoval jako policejní psovod a po vzniku vojsk pohraniční stráže začal u armády působit jako vedoucí kynolog. Současně je také otcem myšlenky křížení vlka s německým ovčákem, ze které vzešlo naše národní plemeno – československý ovčák. Karel Hartl dále přispěl ke zdokonalování systému výcviku s využitím nejnovějších poznatků o chování psů a sám se věnoval výzkumu v této oblasti. Kromě toho je autorem několika knih o chovu a výcviku služebních plemen, které byly základním zdrojem znalostí pro celé generace československých kynologů.

Anketu Kynolog roku pořádá už 5. rokem Brit, značka superprémiových krmiv pro domácí mazlíčky. Jedná se o anketu, která jako jediná svého druhu představuje a oceňuje vrcholovou spolupráci cvičitelů a jejich psů. Současně se také jedná o ohlédnutí za uplynulou sezónou a oslavu největších úspěchů na poli české kynologie.