22.04.07 Plemena

Labradorský retriever

Historie:

Plemeno pochází z Newfoundlandu a do Anglie, s níž je nejčastěji spojován, se dostalo spolu s ostatními příslušníky plemen retriverů až ve 30. letech 20. století díky newfoundlandským rybářům. V začátcích je toto plemeno spojováno převážně se jménem hrabě z Malmesbury, který pravděpodobně založil svůj chov na těchto krátkostrstých retriverech z Newfoundlandu. V krvi labradorského retrievra kolují geny rybářských a loveckých psů. V 19. století byli však  tito dříve pouze černí rybáští psi kříženi s pointry. Docílilo se tím zachování žádoucích vlastností jako je vynikající čich, vytrvalost, nenáročnost a v neposlední řadě kladný vztah k vodě.  Díky tomu je plemeno dodnes používáno při lovech pernaté zvěře.

 Plemeno bylo uznáno roku 1903.  Díky svým vlastnostem stále stoupá na žebříčku oblíbenosti.

Vzhled:

Mezi zvláštnosti labradosrkého retrievera patří jeho „vydří ocas“, který je u kořene velice silný a ke špičcce se postupně zužuje. Dosahuje střední délky a je hustě osrstěn. Jak bylo již řečeno původní barva byla černá, dnes se můžeme setkat i s barvou žlutou a vzácnější hnědou – tmavě játrová až čokoládová. V začátcích čistokrevného chovu, 19./20. století, byli psi se světlým zbarveným z chovu vylučování nebo byli utraceni již při narození. O to pozoruhodnější je, že i přes tuto selekci se barva zachovala až do dnešní doby, kdy je povolena jak černá, žlutá tak i vzácnější hnědá barva. Ideální kohoutková výška psa je 56 - 57 cm, feny 54 - 56 cm.

Využití a povaha:

Mezi nejvýše ceněné vlastnosti tohoto plemene patří ovladatelnost, vynikající čich, učenlivost a pracovitost. V dnešní době se plemeno využívá jak pracovně na dohledání, aport tak kupříkladu i jako pes slepecký. Díky svému dokonalému čichu je využíván i při zachraných akcích jako pes lavinový, protidrogový a v neposlední řadě jako pes terapeut.

Plemeno je snadno cvičitelné i pro začátečníka, perfekně vychází s dětmi a je to beze sporu jedno z nejvhodnějších plemen do rodiny.

Péče:

Labrador není náročný pes. Může bydlet jak v kotci tak v bytě. Vyžaduje stáý kontakt s člověkem. Krátkou srst je třeba čas od času vyčesat. Jelikož se jedná o sportovního psa jsou na místě častější vycházky.

 

Text: Eva Černohubová

Foto: Chovatelská stanice Tetřeví Dvůr, www.tetrevidvur.com