12.09.07 Plemena

Laponský ovčák (Lapinporokoira)

Historie

Laponci používali po staletí k pasení sobů ovčácké psy stejného typu, jako je laponský ovčák.  

Od 50. let 20. století začalo zapisování těchto psů do plemenné knihy.  V té době byli laponský ovčák (lapinporokoira) a finský laponský pes (lapinkoira) považováni za jedno a totéž plemeno.  Jako samostatné plemeno byl laponský ovčák vydělen v roce 1966, protože v této době bylo uznáno, že se jedná o dvě rozdílná plemena ovčáka.

Vzhled

Lapinporokoira je ovčácký špic stření velikosti. Jeho kostra a svaly jsou silné a i když je laponský ovčák dobře osvalený, nesmí působit těžkým dojmem. Oči by měli být nejlépe tmavé, ale harmonizující s barvou srsti. Výraz plemene je horlivý a u fen je také oddaný. Ocas je pokrytý bohatou srstí  a kůže po celém těle těsně přiléhá. Pes dorůstá 48 až 54 cm v kohoutku a fena dorůstá 43 - 49 cm v kohoutku. Hmotnost laponského ovčáka standard FCI neuvádí, ale pohybuje se v rozmezí 27 až 30 kg. Srst tohoto plemene je přizpůsobena severskému klimatu. Krycí srst je střední délky nebo dlouhá, rovná a poměrně odstává od těla. Podsada je hustá a jemná. Na krku, hrudníku a na zadní straně stehen je srst většinou delší a bohatší. Barva srsti je černá v různých odstínech, včetně šedavé nebo tmavě hnědé.

Využití a povaha

Laponský ovčák je klidný, učenlivý a přátelský. Je oddaný svému pánovy a jeho rodině. Tento energický pes při práci bez váhání štěká.

Péče

Péče o srst lapinporokoiry není náročná, v období línání je však třeba pravidelné kartáčování. Majitel by měl pravidelně svému psovi zastřihovat drápky a dopřát mu dostatek pohybu. Laponský ovčák se průměrně dožívá 11 až 12 let.

 

Text: Martina Exnerová