20.03.11 Život se psem

Láska ke psům

V České republice má nějaké domácí zvíře nadpoloviční většina lidí. Podle průzkumů Češi chovají milion psů a stejný počet koček.  

 

Nejčastějším zvířecím společníkem je pes, kterého si pořizují především lidé nad pětačtyřicet let. Psychologové to vysvětlují tím, že lidé v tomto věku své děti už většinou vychovali a chtějí se dál o někoho starat. Stejně silnou "psí skupinu" tvoří i lidé mezi osmnácti a čtyřiadvaceti lety. Pro ty je pes naopak pomocníkem při navazování kontaktů s lidmi a někdy i partnerem v osamění.

Lidé si kupují zvířata z nejrůznějších důvodů, chovají je například i ze zvyku, protože je měli už prarodiče i rodiče a život s nimi se jim líbí. Lidé z měst si psa pořizují většinou jako společníka a přítele, který s nimi sdílí domácnost, zatímco vesničané si ho přímo do domu pouštějí jen málokdy. Mají ho především jako hlídače majetku. Samozřejmě ale i na vesnici najdeme spoustu zapálených pejskařů, kteří se svými mazlíčky sdílí i postel :-)

 

Věděli jste, že…

…se lidem při hře s jejich mazlíčkem vylévá do těla stejné množství oxytocinu – hormonu lásky a sociálního připoutání – jako rodičům při péči o dítě? Oxytocin se vyskytuj u všech savců a je významným regulátorem sociálního chování, kde rozpouští úzkost, dovoluje zapomínat na zradu nebo zklamání z předchozích špatných zkušeností a snižuje hladinu stresu. Podle některých studií jsou lidé vlastnící zvíře navíc zdravější a častěji se usmívají než lidé, kteří psa nemají.

 

Láska ke psovi se může projevovat různě:

Průzkumy ukazují, že 70% pejskařů cítí potřebu podepisovat své psy na pohlednice s blahopřáním.

Je pravděpodobné, že stejné procento (možná i vyšší) milovníků psů zařazuje fotky svých psů mezi rodinné portréty.

Přes 80% majitelů psů myslí na své mazlíčky natolik, že jim ke zvláštním příležitostem – jako jsou třeba narozeniny – kupují dárky.

Někteří milovníci psů dokonce nechávají svým psům vzkazy na telefonním záznamníku, aby během jejich nepřítomnosti mohli slyšet alespoň jejich hlas.

Někteří majitelé psů dokonce uvádějí své psy v závěti jako jediné dědice. Například v USA bylo uvedeno více než milion psů coby hlavní dědicové. Jistá hraběnka zanechala svému psovi majetek ve výši 106 milionů dolarů.

Průzkumy vědců z Kansas State University ukázaly, že více než polovina majitelů psů se svými mazlíčky sdílí postel a nechá se olizovat na tvář, a že téměř polovina majitelů psů se dělí se svým čtyřnohým kamarádem i o jídlo.

 

Zdroje informací: Úžasní psi, fakta a zajímavosti, O´Meara Ryan, Metafora

www.priroda.cz, www. hobby.idnes.cz