02.02.10 Aktuality

Lidé pomáhají opuštěným psům virtuální cestou

Chcete pomoci opuštěnému psovi z útulku a nemůžete si jej odvést přímo domů? Adoptujte jej virtuální cestou. Tento oblíbený způsob podpory nechtěných a často nemocných zvířat již zvolily desítky lidí. Pravidelně přispívají libovolnou částkou na vybraného psa a mohou jej kdykoli navštívit. Virtuální adopce se rozmohla například v modřanském útulku, jehož čtyřnohý obyvatelé získali již dvacet sponzorů.

 

„V posledních letech se v hlavním městě razantně zvýšil počet odložených a nechtěných psů. Lidé se zbavují především dospělých a starých zvířat, která jsou pro ně přítěží a nechtějí se o ně déle starat,“ upozornil náměstek pražského primátora Pavel Klega, který je zároveň patronem psího útulku v Modřanech.

Starší odložení psi se špatně umisťují do nových rodin. Mladí lidé mají zájem spíše o štěňata a důchodci zase nechtějí platit léčbu nemocných zvířat ani vydávat peníze na drahou stravu. Vzhledem k tomu, že řada lidí své psy týrá či je uvazuje v lese, mají někteří z nich i psychický handicap. Tato zvířata mají takřka mizivou šanci najít nový domov. Zbytek života tedy většinou stráví v útulku. V poslední době se ale rozmohla virtuální adopce, která jim pomáhá k důstojnému dožití. „Jelikož jsme soukromý útulek, fungujeme jen díky sponzorským darům a drobným příspěvkům. Jsem vděčná za každou pomoc. Virtuální adopce se velmi osvědčila. V současnosti nám pomáhá dvacet lidí, kteří pravidelně posílají zhruba pět set až tisíc korun měsíčně. Částka je však libovolná,“ sdělila Jaroslava Kladivová, majitelka útulku v Modřanech. Získané peníze pak putují například na krmivo, deky či léky a vyšetření u veterináře. Zájemci, kteří by chtěli opuštěným psům také pomoci, mohou zhlédnout webové stránky azylu, kde najdou kompletní nabídku zvířat určených k virtuální adopci. U každého z nich je variabilní symbol, který pak uvedou k číslu bankovního účtu. „Všichni sponzoři jsou o psech pravidelně informováni a mohou je kdykoli navštívit. Věřím, že lidí, kteří chtějí opuštěným zvířatům pomáhat alespoň virtuálním způsobem, bude stále přibývat. Touto cestou bych jim chtěl poděkovat,“ dodal Pavel Klega.