29.9. probíhá dovolená. Všechny objednávky z této doby budou odeslány postupně od pondělí 2.10.2023. Děkujeme za pochopení
01.08.10 Aktuality

Marta Kubišová o útulcích…

V České republice je v současné době registrováno/schváleno Státní veterinární správou ČR 112 útulků pro psy a kočky. Většina z nich velmi často řeší problémy spojené s nedostatkem finančních prostředků na provoz, veterinární ošetření, údržbu prostor a základní vybavení. Provozovatelé útulků si stěžují na nevyhovující legislativu, špatnou spolupráci s úřady a nezájem okolí. Proto je důležité zaměřit pozornost k opuštěným zvířatům a možnostem, jak jim pomoci. Existence a profesionální působení útulku záleží hodně na lidských kvalitách jeho provozovatele. Pracovníci útulků jsou většinou velmi obětaví a milují zvířata natolik, že mnohdy pracují za nižší než minimální mzdu. Bohužel dobrovolníků a pomocníků je v útulcích velmi málo.

Větší otevřenost

U soukromých zařízení může nastat situace, že počet zvířat přeroste majiteli přes hlavu a už neví, kudy kam. Pro tato zařízení se v poslední době trochu změnila situace. Nestačí už, že existují a pomáhají zvířatům. Pokud nenaleznou sílu a způsob, jak se otevřít veřejnosti, tiše zajdou na úbytě. V současné době je k udržení těchto útulků nutné získat sympatizanty, oslovit sponzory, využívat internet pro adopci opuštěných zvířat, pořádat akce (přehlídky, voříškiády, procházky se zvířaty), které do útulku přilákají návštěvníky. Nadace na ochranu zvířat pomáhá útulkům v nouzi už od roku 1994 a díky svým podporovatelům může prospět čím dál více žadatelům o nadační příspěvek. Granty vypsané Nadací podporují útulky v osvětových aktivitách, veterinární péči o opuštěná zvířata a kastračních programech proti nekontrolovanému množení koček.

Zlá doba?

Nedostatek financí, které je třeba vynaložit především na veterinární ošetření či léčbu zvířat, může být pro některé útulky skutečně likvidační. Soukromá zařízení takové situace často řeší za pomoci soukromých dárců, kteří léčbu konkrétního zvířete finančně podpoří. Soukromé útulky, které často nepracují s internetem tak zručně a cílevědomě, mohou na složitější léčení zvířat rezignovat. Před rokem a půl byl útulek v Dobranově u České Lípy – tedy v oblasti, kde se zavíraly sklárny a mnoho lidí přišlo o práci – zavalen odloženými zvířaty. Mnoho lidí své domácí mazlíčky odložilo, mnoho dalších obětavců je zase adoptovalo. To ve mně utvrzuje přesvědčení, že lidé jsou v podstatě dobří.

Ukázkový útulek

Na jaře jsme natáčeli v útulku Dášenka v Lučanech nad Nisou. Vždycky se těšíme do tohoto přátelského a aktivního azylu se spoustou sympatizantů a spolupracovníků. Je zajímavé, že díky přátelské atmosféře v útulku jsou i zdejší zvířata moc přívětivá – nevrčí na sebe a chybí jim agresivita, jsou moc hodná k lidem i k sobě navzájem. Seznámili jsme se s desetiletým pejskem, který se zotavil z náročné operace a zase začal chodit. Azyl na to prostě sehnal peníze. To mě opět utvrdilo v přesvědčení, že práce pro opuštěná zvířata má smysl a že mě osobně velice těší.

Děkuji všem, kterým není osud zvířat lhostejný a kteří jim pomáhají. Nadace na ochranu zvířat umožňuje rychlou a jednoduchou formu pomoci. Zasláním dárcovské SMS ve tvaru DMS OCHRANAZVIRAT na číslo 87 777 můžete přispět na zvířata v útulcích a záchranných stanicích na území ČR. Jedna DMS stojí odesílatele 30 Kč a 27 Kč z každé DMS jde rovnou na útulek.

Marta Kubišová

milovnice zvířat, zpěvačka a čestná členka správní rady Nadace

Více informací najdete na: http://www.ochranazvirat.cz/