13.11.19 Výživa

Maso v granulích – syrové vs. sušené

I když se mnoho výrobců krmiv honosí vysokým obsahem čerstvého masa v granulích, je třeba zdůraznit, že jeden kg čerstvého masa neznamená to samé jako jeden kg masa sušeného. Neplatí, že čím více čerstvého masa se ve složení uvádí, tím více masa granule obsahují.

1 kg čerstvého masa = 1 kg dehydratovaného masa?

Rovnocennost z matematického hlediska, ale nikoli z hlediska výživy. Důvodem je obsah vody. Čerstvé maso totiž obsahuje v průměru 70-75 % vody, zatímco dehydrované maso pouze 10 %. Proto je velký rozdíl, co z nutričního hlediska zůstane v konečném produktu – granulích, voda se totiž během zpracování ztrácí. Tento graf znázorňuje poměr živin před a po zpracování čerstvého a dehydrovaného masa.

Zdroj: Valpet

1 kg sušeného masa přestavuje asi 950 g kvalitních živin (proteinů, tuků atd.), zatímco 1 kg čerstvého masa pouze okolo 300 gramů. Proto je dobré se při výběru krmiva zajímat o obsah masa v sušeném stavu, neboť ten ve finále v granulích zůstává. Granule by měly obsahovat alespoň 20-25 % sušeného masa/moučky. Kvalitní granule obsahují minimálně 30 % masa v sušeném stavu. Krmiva špičkové kvality mají obsah sušeného masa nad 35 % a obsah bílkovin mezi 25-31 %, z nichž podstatná část je živočišného původu.

Jednoduchý tip: Pokud budete studovat složení, mělo být konkrétně specifikované dehydrované maso nebo masová moučka jako hlavní složka krmiva. Jestliže se ve složení uvádí maso čerstvé, mělo by být doplněno ještě masovou moučkou či sušeným masem. Výrobce by měl uvádět přesné označení surovin. V obsahu by nemělo být uvedeno například jen „kuřecí maso (27 %)“, protože není jasně specifikováno, zda se jedná o maso v čerstvém, nebo sušeném stavu.

Jak přepočítat čerstvé maso na dehydrované?

Pro jednodušší výpočet budeme předpokládat, že čerstvé maso obsahuje 75 % vody a 25 % sušiny. Poměr 100 : 25 = 4 (koeficient přepočtu dehydrovaného masa na čerstvé)

Příklad: Ibero Natural Medium Adult má obsah dehydrovaného masa z polodivokého iberského prasete s jehněčím 38 %. Procentní zastoupení dehydrovaného masa vynásobíme koeficientem 4 tj.

38 x 4 = 152

Z tohoto výpočtu se dá tedy vyvodit, že na výrobu 1 kg krmiva se potřebuje 1,52 kg čerstvého masa.

Foto: pixabay.com