16.06.08 Plemena

Mops

Historie
Mops je velmi staré plemeno. První zmínky o chovu malých krátkolebích psů nacházíme v Číně. Tento "miniaturní mastif" byl kdysi společníkem budhistických mnichů. Do Evropy se mopsi dostali nejspíše s holandskými mořeplavci v 16.století. Uvádí se, že Vilém Oranžský byl zachráněn před úkladnou vraždou svými mopsy, kteří ho varovali štěkotem. Do Anglie se mops dostává koncem 17. století, když se Vilém III. Oranžský stal anglickým králem. Anglická šlechta si mopse velmi rychle oblíbila. V polovině 18. století se hlavní chov mopsů přesunul do Německa. Koncem 19.století začal chov mopse upadat a plemeno se stalo vzácným. Anglickým chovatelům se však podařilo toto plemeno zachránit. V roce 1992 byl založen Mops klub České republiky. Od té doby popularita mopse v ČR stoupá.

Využití a povaha
Mops je přizpůsobivý, vyrovnaný, dobromyslný a nesmírně přátelský pes. Je vstřícný ke všem lidem, bez stínu nedůvěřivosti či dokonce agresivity. Je velmi hravý, čilý a veselý. Vyžaduje intenzivní, pokud možno i fyzický kontakt s majitelem, jemuž je bezmezně oddán. Má velký šarm a je plný života. Odjakživa je to výhradně společenský pes, který je vhodný pro všechny kategorie. Hodí se zejména pro lidi, kteří neočekávají od svého psa sportovní nebo pracovní výkony, ale hledají milého společníka. Mops je dobrým rodinným psem.


Vzhled
Mops má svůj typický, nezaměnitelný vzhled. Malé podsadité tělo, zkrácená čenichová partie a zatočený ocas mu dodávají neobyčejné kouzlo. Vyskytuje ve dvou barevných variantách - béžové a šedé. Mops může mít i tzv.úhoří pruh, který probíhá od zátylku až ke kořenu ocasu. Jeho srst je krátká, hladká a lesklá. Typická je tmavá maska u plavé varianty. Hmotnost se pohybuje mezi 6,3 - 8,1 kg. Dosahuje výšky 25-28cm.

Péče
Velmi nenáročný pes, jemuž stačí kratší procházky. Jeho srst se velmi snadno udržuje. Musí být chován v bytě. Za horkého počasí může trpět dýchacími obtížemi, neboť jeho krátký nos mu ztěžuje dýchání. Špatně snáší vysoké teploty, je velmi náchylný k přehřátí.Foto: Aneta Karvánková