21.01.12 Plemena

Moskevský strážní pes

Historie

Plemeno bylo vyšlechtěno v roce 1950 v Rusku pod vedením vojenské kynologické školy, konkrétně zakladatele generálmajora G. N. Medvěděva a chovatelské stanice “Rudá hvězda”. Ruská armáda chtěla psa pro ostrahu důležitých objektů (věznice, raketové základy apod.). Moskevák, jak se plemeno přezdívá, vznikl křížením kavkazského pasteveckého psa, svatobernardského psa a ruského skvrnitého psa. Po kavkazanovi zdědil vytrvalost, ostrost a nedůvěru k cizím lidem, po bernardýnovi zase působivý vzhled a oddanost pánovi. Dle dokumentů byl prvním představitelem plemene pes Orslan. První popis plemene byl sepsán roku 1958, standard byl publikován v roce 1985, kdy bylo plemeno také národně uznáno. Dne 17. dubna 1992 byl uvedený standard schválen Ruskou federací pro pracovní psy. Platný standard byl v roce 1997 schválen Ruskou kynologickou federací a uznám oddělením pro chov zvířat Ruského ministerstva zemědělství.

FCI moskevského strážního psa řadí mezi neuznaná plemena.

 

Povaha a využití

Standard uvádí: Poslušný, sebevědomý, vyrovnaný, inteligentní s výrazným ochranářským a hlídacím instinktem, nezávislý a přátelský, oddaný majiteli a rodině, nikdy nevykazuje bezdůvodnou agresivitu. Snadno se cvičí, může být také doprovodným, ochranným a strážním psem. Způsob využití plemene je vyjádřen v samotném jeho názvu – strážní pes a společník. Je přizpůsobivý vůči klimatickým podmínkám a je nenáročný na údržbu. Je to poslušný, vyrovnaný pes s dědičným ochranářským instinktem. Potenciální majitelé by si měli uvědomit, že je neúplatný a při útoku nekompromisní. Svěřený objekt a svého pána brání s nasazením vlastního života. Je i poměrně samostatný, vzniklou situaci si sám vyhodnotí a podle toho se zachová.

 

Vzhled

Moskevský strážní pes je mohutný pes nadprůměrné výšky, harmonický, robustního typu a pevné konstituce s mírně prodlouženým tělesným rámcem. Je dobře osvalený, pohyblivý a velice aktivní. Pohlavní výraz je jasně definován, psi jsou viditelně mohutnější než feny. Lebka je široká a hluboká s širokým, mírně vystouplým čelem. Tlama je kratší než lebka, velká, široká, hluboká, pod očima dobře vyplněná. Uši jsou středně velké, zavěšené na chrupavkách, trojúhelníkové, lehce zaoblené. Krk je středně dlouhý, dobře osvalený. Hřbet je silný, rovný, široký a svalnatý. Hrudník je hluboký, dlouhý a široký, zřetelně vyvinutý, hrudník rozšiřuje hřbet. Ocas je široký, silný, dosahující až k hleznům. Končetiny jsou silné a rovné. Typickými chody jsou klus s dlouhým krokem a těžký cval.

Srst je bohatá, dlouhá, hustá, s dobře vyvinutou podsadou a rovnými pesíky. Kratší osrstění je na hlavě a na přední části končetin. Srst tvoří hřívu kolem krku, praporce na zadní straně končetin a ocas je rovnoměrně pokryt srstí. Osrstění je více vyvinuto u psů – samců.

Barva je strakatá, skvrnitá. Bílá s červenou, červeno-černá, červené nebo načernalé skvrny.

Výška v kohoutku: psi   77 – 78 cm, ne méně než 68 cm, feny    72 – 73 cm, ne méně než 66 cm. Horní hranice výšky není limitována.

Váha: psi od 55 kg, feny od 45 kg.

 

Péče

Moskevský strážní pes má hustou srst, která není náročná na údržbu, ale samozřejmě je nutné ho pravidelně kartáčovat. Srst ho dobře chrání před zimou i horkem. Již od štěněte vyžaduje důslednou výchovu. Vzhledem k úctyhodné velikosti je třeba dbát na kvalitní výživu a preventivně podávat kloubní výživu. Velmi důležitý je pro něj dostatek pohybu, ideálně ve forma velkého výběhu a dlouhých procházek.

 

Zdroj: standard plemene, www.cmku.cz

Foto: Jana Zemanová, Chovatelská stanice RUSKÝ MEDVĚD, www.ruskymedved.cz