06.10.12 Aktuality

Na Slovensku chtějí omezit chov vybraných plemen psů

Po sérii útoků psů na člověka se Slovensko rozhodlo zakázat chov některých „nebezpečných“ plemen. Slovenský ministr zemědělství Ľubomír Jahnátek chce zakázat dvě plemena a dalším třinácti zpřísnit chov. Paradoxem je podle odborníků fakt, že návrh řeší jen čistokrevné psy a na problematické křížence nepamatuje.

 

Novela zákona zakazuje chovat pitbula a bandoga. Je trochu zvláštní, proč jen tato dvě plemena, když nejvíc zranění mají podle statistik na svědomí rotvajleři a kříženci německého ovčáka.

Zpřísnit se má například také chov jihoruského ovčáka, boerboela, šarplanince, brazilské fily, kavkazského ovčáka, moskevského strážního psa, amerického stafordšírského teriéra, středoasijského pasteveckého psa, amerického buldoka či saarlosova vlčáka. Kdo je bude chtít chovat, bude muset absolvovat kynologický výcvik. Venku se tito psi budou smět pohybovat jen na vodítku a s náhubkem. Prostor, kde budou chováni, by měla schvalovat kynologická organizace, kterou určí ministerstvo. Vše má jednou ročně kontrolovat i obec. Pitbul a bandog jsou v novele označeni jako nežádoucí psi. Znamená to, že by mělo být zakázané jejich držení, rozmnožování i vstup na území Slovenské republiky. Psi těchto plemen, kteří se narodí do konce března, budou moct na Slovensku zůstat. Ti, kteří se narodí později, by měli být vykastrovaní nebo je chovatel musí do tří měsíců vyvézt mimo republiku. Na seznamu problematických psů chybí například rotvajler. Ministerstvo to zdůvodnilo tím, že v posledních letech nebyl zaznamenán útok tohoto plemene na člověka.

„Nežádoucí psi“ a „psi se zpřísněným chovem“ bude podle návrhu smět chovat jen majitel, který bude mít průkaz o kynologickém výcviku. Organizaci, která ho bude poskytovat, má určit ministerstvo. Návrh ministerstva přivítalo Sdružení měst a obcí Slovenska, napsal slovenský list Sme. Sporný je podle odborné veřejnosti hlavně fakt, že novela počítá pouze s čistokrevnými psy a neřeší křížence. Mluvčí rezortu uvedla, že křížence bude podle novely povinné nechat utratit, když se stanou nebezpečnými.