26.02.17 Výživa

Nejčastější potravní alergeny u psů a koček

Potravní alergie je celoroční onemocnění, které je spojené se svěděním kůže, někdy se přidávají i záněty uší či průjmy a zvracení. Věděli jste, že nejčastějším alergenem je hovězí maso?

Potravní alergie se může objevit v jakémkoli věku, hlavním problémem je ve většině případů urputné svědění, které zvíře obtěžuje a je rezistentní k léčbě kortikoidy. Obvykle se zvíře drbe po celém těle, ale v některých případech je svědivost výraznější na uších a nohou. Ve 20-30% případů mají psi a kočky více souběžných alergických onemocnění (alergie na bleší kousnutí, atopie atd.). Více se o potravní alergii můžete dočíst například zde.

Jaké jsou nejčastější alergeny?

U psů:

hovězí maso 36%

mléčné výrobky 28%

pšenice 15%

vejce 10%

kuřecí maso 9,6%

jehněčí maso 6,6%

U koček:

hovězí maso 20%

mléko a mléčné výrobky 14,6%

ryby 13%

jehněčí maso 6,7%

drůbež 4,5%

pšenice 4,5%

Zdroj: Food allergy in dogs and cats: a review, Verlinden et al 2006 in Critical Reviews in Food Science and Nutrition, Volume 46, issue 3

Pokud máte podezření, že váš mazlíček trpí potravní alergií, s návštěvou veterináře neotálejte. Při potvrzené alergii by měl chovatel vždy dodržovat režimová opatření a podávat zvířeti jen hypoalergenní výživu, a to komerční nebo domácí dietu (po domluvě s ošetřujícím veterinářem).