03.05.24 Aktuality

Nejvzácnější psí plemena na světě

V dnešní době je na světě mnoho oblíbených plemen psů. Málo kdo ale ví, že existují i plemena s velmi malým odchovem a celosvětovým počtem. Pojďme si společně představit některá z nejvzácnějších psích plemen na světě.

Mnohá z těchto plemen jsou vzácná kvůli omezenému počtu jedinců, geografické izolaci, specifickým chovatelským programům nebo historickým událostem, které vedly k jejich úbytku. Zde jsou některá z těchto fascinujících plemen:

1. Azavak

Azavak je štíhlý a elegantní lovecký pes, pocházející z regionu Sahelu v Africe. Toto plemeno je známé pro svou rychlost a obratnost a tradičně bylo využíváno k lovu gazel. Dnes je azavak velmi vzácný, s pouze několika tisíci jedinci po celém světě.

2. Čínský chocholatý pes

Tento okouzlující pes má neobvyklý vzhled s holými tělem a chocholkou vlasů na hlavě. Čínský chocholatý pes je původně z Číny a je známý svou milou povahou. Kvůli svému specifickému vzhledu je často považován za velmi vzácného.

3. New Guinea Singing Dog

Tento pes je původem z Nové Guineje a je známý svým jedinečným zpěvným štěkotem. Předpokládá se, že jsou velmi blízcí divokým předkům psů a existují pouze v malých skupinách v divočině, což činí jejich pozorování a chování extrémně vzácným.

4. Norrbottenspets

Norrbottenspets, známý také jako švédský lovec ptactva, pochází ze Švédska a je používán hlavně pro lov ptáků a malých zvířat. V minulosti byl považován za vyhynulé plemeno, ale byl znovuobjeven a oživen, i když zůstává vzácný.

5. Saluki

Saluki, známý také jako perský chrt, je jedním z nejstarších známých plemen. Toto elegantní plemeno má hluboké historické kořeny v regionu Blízkého východu, kde bylo tradičně využíváno pro lov s pomocí sokolů. Kvůli své historii a významu v mnoha kulturách jsou saluki vzácní a vysoce cenění.

6. Xoloitzcuintli

Tento starověký mexický pes je známý pro svou prakticky holou kůži a v teplých klimatických podmínkách se pohodlně cítí. Xoloitzcuintli, někdy nazývaný také jako "Mexický nahý pes" má silné historické a kulturní vazby na starověké mexické civilizace a je vzácným viděním i v současnosti.

Tato vzácná plemena psů nejenže zvyšují diverzitu psí populace, ale také přinášejí svědectví o historii, kultuře a adaptabilitě psů v různých prostředích po celém světě. Každé plemeno má svůj jedinečný příběh a přispívá k naší širší pochopení vztahu mezi člověkem a psem.


Zdroj: Google, Wikipedia