17.09.08 Plemena

Německá doga

Historie
Slovem doga se v minulosti označovali velcí a silní psi, kteří patrně zpočátku nemuseli příslušet k žádnému určitému plemeni. Německé doga svojí konstitucí představuje střed mezi silným anglickým mastifem a rychlým, obratným chrtem. Za předchůdce dnešních německých dog jsou považováni staří býkohryzové. Tito psi byli používaní ke štvaní zvěře a k lovu na divočáky. Původní dogy se staly společníky lidí a nazývali se podle zbarvení, velikosti a oblastí, odkud pocházeli, např. ulmská doga, anglická doga, dánská doga, velká doga. Pod označením německá doga byly všechny tyto barevné typy sjednoceny v roce 1878 v Berlíně pod vedením Dr. Bodinuse. V roce 1880 byl při příležitosti výstavy v Berlíně sestaven první standard dogy. Dnes je německá doga v Německu považována za národní plemeno, ale mnoho příznivců si získala po celém světě.

Povaha a využití
Německá doga má přátelskou a milou povahu. Je vyrovnaná, důstojná a je si vědoma své velikosti a síly. Je společenská, ke svému pánovi a jeho rodině je velmi příchylná, vůči cizím lidem je zdrženlivá. Má velmi ráda děti. Dříve se ND řadila mezi pracovní plemena, ale nyní žije s člověkem pouze jako společník. Žádoucí je sebevědomý, neohrožený, lehce ovladatelný, učenlivý společenský, rodinný pes. Doga nesmí být agresivní a nesnášenlivá. Je to dobrácký pes se silným smečkovým pudem.

Vzhled
O ND se říká, že je Apollem mezi psy. Její ušlechtilí vzhled spojený s ohromnou velikostí, sílou a harmonickou stavbou těla upoutá na první pohled každého. Stavba těla je téměř kvadratická, což platí zejména u psů. Hlavu má úzkou, protáhlou, se středně velkýma očima tmavé barvy (u modrých a skvrnitých dog je přípustné světlé oko). Uši má přirozeně visící, vysoko nasazené. Charakteristické jsou převislé pysky. Krk je dlouhý a svalnatý. Přední nohy zaujímají rovný postoj, zadní nohy jsou silné, dobře zaúhlené. Ocas dosahuje až k hleznu, ke špičce se zužuje. Srst je velmi krátká a hustá, hladce přiléhající, lesklá. Německá doga se chová ve třech samostatných varietách: žlutá a žíhaná, skvrnitá a černá, modrá. Německá doga patří mezi největší psí plemena, kohoutková výška u psů je nejméně 80 cm, u feny nejméně 72 cm. Váha se pohybuje v rozmezí 55 až 75 kg.

Péče
Srst nevyžaduje zvláštní péči, uvolněné chlupy postačí odstranit gumovou rukavicí. Ke svému spojenému životu potřebuje doga dostatečné množství pohybu, miluje dlouhé procházky. Díky své velikosti musíme před pořízením ND opravdu rozmyslet, jestli máme dostatek prostoru a financí. Německá doga vyžaduje kvalitní výživu a to především v období růstu. Musíme dbát i na důslednou výchovu, ke které bychom měli přistupovat především laskavě a trpělivě. Německá doga je citlivý pes, který nesnáší hrubé zacházení. Vzhledem k její velikosti by si měl každý nový majitel uvědomit, že musí psa naučit povely základní ovladatelnosti.Na fotkách je Bora z Bašteckého dvora