11.09.08 Plemena

Německý boxer

Historie
Za bezprostředního předka boxerů se pokládá malý tzv. brabantský býkohryz. Býkohryz sloužil k lovu, jeho úlohou bylo uchopit štvanou zvěř a přidržet ji do příchodu lovce, který ji skolil. Proto musel mít pes co nejširší tlamu s široce postavenými zuby, aby se mohl důkladně zakousnout a zvěř dobře přidržet. Nezbytností byl i vyhrnutý nos, aby pes zakousnutý do zvěře mohl zároveň i volně dýchat. Časem upadla tato rasa v zapomnění. V 19. století se o znovuzrození této rasy zasloužili Angličané, kteří z dávného typu daviče vypěstovali anglického buldoka. Němci se dali jinou cestou a vybírali ke šlechtění jedince s vyššíma nohama a formou předvídající boxera. Dnešní boxer vznikl z bílých a strakatých předků. První plemenná kniha vyšla v Německu v roce1904, osm let po založení boxerklubu. Chovatelská práce směřovala ke zlepšení tělesných proporcí, potlačení bílé barvy a ustálení typu. K nám boxer přišel ze své rodné vlasti a získal si srdce mnoha kynologů a milovníků psů. A už v době, kdy se zde ještě nechoval systematicky, byl velmi oblíbenou rasou. Úspěšný vývoj kynologie umožnil vyšší upotřebitelnost boxera v nejrůznějších službách člověka.

Povaha a využití
Boxer je pes pevných nervů, sebevědomý, klidný a vyrovnaný. Jeho věrnost a příchylnost k pánovi a celé jeho rodině společně s neohroženou povahou při obraně osob i majetku jsou pověstné odedávna. V rodině je nezáludný a otevřený, vůči cizím je nedůvěřivý. Dobře se vychovává a cvičí, a to díky své energii, odvaze a své přirozené ostrosti a výbornému čichu. Je příjemným a cenným partnerem pro rodinu, ale současně výborným obranářem, společenským, pracovním a záchranářským psem. V dnešní době, kdy je služební kynologie nahrazována kynologií sportovní, nacházíme využití boxera i v dalších odvětvích kynologie.


Vzhled
Boxer je středně velký, hladkosrstý, podsaditý pes, krátké a kvadratické stavby těla a silných kostí. Jeho osvalení je suché, silně vyvinuté a plasticky vystupující. Jeho pohyb je živý, plný síly a ušlechtilosti. Nesmí být nemotorný ani těžkopádný a ani příliš lehký nebo chrtovitý.
Hlava propůjčuje boxerovi charakteristický výraz a musí být v dobrém poměru s tělem. Velikost a váha: pes : 57 - 63 cm a cca: 30 kg, fena : 53 - 59 cm a cca: 25 kg


Péče
Boxer je krátkosrsté plemeno, jeho srst nevyžaduje zvláštní péči. Pro krátkou srst není boxer vhodný pro držení venku za velkých mrazů. Boxer je sportovní plemeno, které je nabité energií. Rád bude následovat pána vedle kola, doprovázet ho na běžkách, miluje dlouhé procházky a dovádění s psími kamarády. Velmi ho baví cvičit, a tak jednou z nejdůležitějších aktivit boxera a jeho pána by měla být návštěva kynologického cvičiště.

Text: Miloslava Fialová

Foto: Kateřina Pejšová