24.07.07 Plemena

Německý ohař drátosrstý

Historie
Patří do skupiny typických evropských ohařů, kteří se již ve středověku vydělili od původních honičů zvláštním způsobem práce: zvěř neštvali, ale vyhledávali čichem tzv. vysokým nosem a její přítomnost lovci signalizovali vystavováním, tj. typickým strnulým postojem. Na vzniku tohoto velmi zšířeného plemene se zřejmě podílelo několik plemen drsnosrstých ohařů. Roku 1924 byl vydán první standard. Vznikl křížením Anglického foxhounda s greyhoundem a některých dalších plemen v Německu. Jako druhý název se užívá Německý hrubosrstý ohař, jde o to samé plemeno.

 
Povaha a využití
Německý drátosrstý ohař je poslušný a oddaný pes, dobře si rozumí s dětmi. Při práci je horlivý, energický a má vyrovnanou povahu. Je to rodinný pes. Nejčastěji můžeme vidět plemeno při práci a i mezi vystavovateli našel své místo. K lovu se využívá odjakživa. Je to Nejuniverzálnější ohař s vynikajícími loveckými vlastnostmi: výborným čichem, s vlohami pro aportování a vystavování, ochotně pracující na suchu i ve vodě. Inteligentní a učenlivý, přátelský k dětem, maximálně věrný.

 

Vzhled
Pes má v kohoutku 61 až 68 cm. Fena má v kohoutku 57 až 64 cm. Váží v rozmezí 27 až 32 kg. Německý drátosrstý ohař má tělo pokryté hrubou, hustou a přiléhavou srstí, s měkkou podsadou. Na uších je srst hustá. Má výraznější obočí, na bradě jsou kratší vousy. Barevné variety: kávový, kávový se stříbrně šedou, rezavý stříbrošedý. Drsná srst chrání psa nejen proti nepříznivým vlivům počasí při lovu ale usnadňuje mu pohyb ve špatně přístupných místech – křoviny či hustý porost. Pohyb je energický a elegantní.


Péče
Jakožto pes lovecký vyžaduje hodně pohybu – procházky, koupání a podobně. Jedná se ryze pracovního psa, který vyžaduje aktivní využití. Drsnou srst stačí jednou za čas prokartáčovat. Průměrná délka života je 12 – 14 let.