16.02.12 Plemena

NORVIČSKÝ TERIÉR

NORWICH TERRIER

Historie

Standard uvádí: Plemena Norwich a Norfolk teriér byla pojmenována, jak název napovídá, podle hrabství a města v Anglii. V polovině 19. století byli tito psi jen „běžnými“ psy ze statku. Mezi plemena, ze kterých vzešli východoangličtí teriéři, patří Glen of Imaal teriéři, červení Cairn teriéři a Dandie Dinmonst teriéři. Z jejich výsledně červeného potomka vznikl dnešní Norwich a Norfolk teriér.Typický, nízkonohý teriér kompaktní tělesné stavby, který je užíván nejen na lišky a jezevce, ale i na krysy. Je přívětivé povahy, a i když je absolutně nebojácný, není tím, kdo by začal rvačku. Při práci se nevzdá tváří v tvář ani tomu nejzuřivějšímu protivníkovi pod zemí a to, že jeho standard odkazuje na přípustnost „jizev získaných v čestných bojích“, vypovídá hodně o jeho povaze. Norwich teriér byl přijat do registru anglického chovatelského klubu Kennel Club v roce 1932 a byl znám jako Norwich teriér se spuštěným uchem (dnes známý jako Norfolk teriér) a Norwich teriér se vzpřímeným uchem. Plemena byla rozdělena v roce 1964 a varianta se spuštěným uchem získala jméno Norfolk teriér.

 

Povaha a využití

Je roztomilý, není hašteřivý, je ohromně čilý, pevné konstituce. Veselý, přátelský a nebojácný. Je to moc milý společník člověka. Je aktivní a dokáže být i svéhlavý a troufalý, ale nikdy není agresivní. Původně se využíval jako lovecký pes – norník. Dnes je to společenský pes vhodný do rodiny.

 

Vzhled

Jeden z nejmenších teriérů. Malý, nízký, bystrý psík, kompaktní a silný, dobré konstituce a kostry. Mozkovna je lehce okrouhlá, široká, dostatečné šířky mezi ušima. Stop je dobře vyznačen. Čenich je silný klínovitého tvaru. Oči jsou relativně malé, oválného tvaru, tmavé, plné bystrého a ostražitého výrazu. Uši jsou vztyčené, posazené široce na vrcholu lebky. Středně velké, na konci zašpičatělé. Je-li pes vzrušen, jsou uši úplně vztyčené, je-li v klidu, mohou být složeny dozadu. Krk je silný, dobré délky, trup je kompaktní. Končetiny jsou krátké a silné.

Srst je tvrdá, drátovitá, rovná, těsně přiléhající k tělu s hustou podsadou. Delší a hrubší srst na krku tvoří límec, který vytváří rámec obličeje. Na hlavě a na uších je srst kratší a měkčí s výjimkou ne příliš mocného vousu a obočí.

Barva: Všechny odstíny červené, pšeničné, černé s pálením a šedé s pálením.

Ideální výška v kohoutku: 25 cm, váží 5-7 kg

 

Péče

Srst se trimuje. Vzhledem ke svému temperamentu potřebuje delší procházky a společné hry s páníčkem. Může se chovat v bytě, domě i na zahradě. Musíte však brát v potaz, že se jedná o plemeno, které je přímo závislé na lidech, proto je nejideálnějším řešením chovat ho v domě, odkud bude mít přístup i na zahradu.

Zdroj: FCI-Standard č. 72, www.cmku.cz