30.10.19 Aktuality

Nová studie: tvrdé hračky a pamlsky a riziko zlomeniny zubu

Nová studie Pensylvánské univerzity zkoumala sílu, které je zapotřebí, aby na psích zubech vznikla zlomenina. Zároveň tak nabízí nový standard na posuzování tvrdosti psích pamlsků na žvýkání a hraček pro psy.

Zmíněná studie, prováděná za podpory společnosti Mars Petcare, zkoumala maximální zátěž, jakou psí zub snese, než se zlomí. Jak se ukázalo, tato zátěž je plně v silách žvýkacího svalstva průměrného domácího psa. Toto zjištění je jasným důkazem, že žvýkání tvrdých předmětů s sebou nese riziko zlomení zubu, a to právě kvůli ohromné síle, kterou dokáží psi při žvýkání vyvinout. Nezávislí veterinární stomatologové po mnoho let upozorňovali různé strany na spojitost mezi tvrdými pamlsky na žvýkání a zvýšeným počtem zlomenin a žádali o podporu při financování tolik potřebného výzkumu v této oblasti.

Nová metodologie měření

Norman Johnston, bývalý prezident European College of Veterinary Dentistry a klinický ředitel DentalVets, řekl: „Zlomené zuby jsou jedním z nejčastějších případů, na které jsme upozorňováni, a často jsou způsobeny příliš tvrdými předměty. Tyto zlomeniny se nejčastěji dějí na z pohledu funkce důležitých zubech a danému psu můžou způsobit značnou bolest a nepohodlí.“ Výsledky studie poskytly výrobcům metodologii na měření, která určí, jaké z jejich produktů by s sebou mohly nést riziko zlomeniny zubu. Profesor Alex Reiter, který průzkum vedl, řekl: „Díky zjištěním této studie jsme nyní schopni zhodnotit produkty a určit, s jakou pravděpodobností by mohly způsobit zlomeninu zubu. Nabízí se nám tak možnost vytvořit nový standard na bezpečnost textury, díky kterému snad docílíme toho, že všechny žvýkací pamlsky a hračky budou v budoucnosti vyrobeny způsobem, který omezí nebo zcela vyloučí riziko zlomenin zubů.“

Limity tvrdosti

Společnost Mars je poháněna odhodláním vytvářet lepší svět pro domácí mazlíčky. Nyní plánuje spolupracovat s dalšími výrobci, prodejci a veterináři, aby v odvětví vytvořili nový standard, jelikož nyní žádný univerzální limit pro tvrdost psích žvýkacích pamlsků a hraček neexistuje. Závěry studie byly podpořeny specialisty veterinární stomatologie, včetně ředitele Veterinary Oral Health Council (VOHC®) Colina Harveyho, který potvrdil, že tento výzkum poskytl vědecký základ pro určení doporučených limitů tvrdosti pro žvýkací hračky a jedlé pamlsky pro psy, které by pravděpodobně snížily výskyt zlomenin zubů. Tato zjištění a vytvořený standard podpořili specialisté veterinární stomatologie a zároveň Veterinary Oral Health Council, která tento výzkum posuzovala.

Foto: pixabay.com