11.10.21 Život se psem

Nové technologie mohou pomoct rozpoznat nemoc

Přichází nová éra aktivní preventivní péče o domácí mazlíčky? Je to možné. Nové technologie umožňují sledovat a klasifikovat údaje o chování a pohybech zvířete, které charakterizují jeho celkovou pohodu. Projekt Pet Insight je jednou z největších technologických studií zaměřených na zdraví domácích mazlíčků.

Výzkumníci z týmu projektu Pet Insight společnosti Kinship a vědeckého institutu Waltham Petcare Science Institute uvádějí, že pomocí technologie hlubokého učení (deep learning) a komerčně dostupného přenosného zařízení Whistle na obojku, které sleduje pohyb a aktivity domácích mazlíčků, identifikovali běžné chování a aktivity psů. Výsledky výzkumu byly zveřejněny v časopise Animals.

Identifikace zdravotních problémů a včasná léčba
„Deep learning je výkonná technologie, která nám umožňuje analyzovat obrovské množství dat a identifikovat vzorce chování domácích mazlíčků,“ uvedla Dr. Aletha Carsonová, senior manažerka pro data a klinický výzkum a autorka studie. „V rámci výzkumného programu jsme využili naše data k vytvoření algoritmů, které nám umožňují objektivně pochopit chování domácího mazlíčka v jeho domácím prostředí. Lepší pochopení každodenního chování nám umožní identifikovat potenciální příznaky onemocnění dříve než kdykoli předtím a zahájit léčbu včas.“

Obrovské množství dat
Aby mohli výzkumníci vytvořit korelace mezi aktivitami psů a údaji ze snímačů pohybu, sestavili tréninkové databáze strojového učení s daty shromážděnými ze zařízení Whistle. Poté vyvinuli nový algoritmus hlubokého učení, který dokáže přesně kategorizovat data ze senzoru na obojku do definovaných chování a aktivit. Aby vědci potvrdili a ověřili přesnost algoritmu v reálném prostředí, porovnali následně tato data s hlášeními o aktivitách domácích mazlíčků od majitelů 10 550 psů, čímž získali údaje o 163 110 jedinečných událostech týkajících se jídla a pití. Zjistili, že algoritmus správně identifikoval jídlo (94 %) a pití (98,8 %) zvířat a v menší míře dokázal rozpoznat i další nuance chování od očichávání a škrábání po tření a olizování. Průběžné sledování chování a aktivity domácích mazlíčků by mohlo majitelům zvířat pomoci identifikovat zvířata s řadou onemocnění, například osteoartrózou. „Díky základním algoritmům vytvořeným na základě souboru dat můžeme dále prohlubovat naše chápání chování domácích zvířat pomocí chytrých zařízení, jako je Whistle. Snažíme se tak o pokrok v individualizované veterinární péči a neustále hledáme způsoby, jak prostřednictvím vědy zlepšit zdraví zvířat,“ řekl Scott Lyle, vedoucí projektu Pet Insight. 

Foto: publicdomainpictures.net