01.05.07 Plemena

Novofundlandský pes

Historie:

Toto plemeno pochází z ostrova Newfoundland. Je potomkem dnes vyhynulého velkého psa sv. Johna a do dnešního standardu byl vyšlechtěn před více než sto lety. S příchodem evropských rybářů dochází k dotvoření a oživení plemene, nejdůležitější vlastnosti zůstaly však zachovány. Mezi předky novofundlandského psa patří pravděpodobně původní severoamerická, vikingská, francouzská a iberská plemena. Toto plemeno bylo používáno k záchraně tonoucích, vytahování rybářských sítí z vody i k převážení nákladů.

Vzhled:

Novofundlanďan je masivní pes se silným a dobře osvaleným tělem. Má vynikající sílu a vytrvalost a je dobře přizpůsoben pro život v klimatických oblastech s extrémními podmínkami. Dospělí pes se průměrně dorůstá 71 cm a váží přibližně 68 kg. Fena měří ideálně 66 cm a váží 54 kg. Novofundlandský pes má vodě odolnou srst a blány mezi poduškami tlap. Krycí srst je přiměřeně dlouhá a rovná, podsada je hustá a měkká. V zimě je srst hustější než v létě. Na uších, čenichu a na hlavě je krátká a hustá. Novofundlandský pes může mít černou, černobílou (má  pro toto plemeno historický význam) nebo hnědou barvu.

Povaha a využití:

Pro svou přátelskou povahu a lásku k lidem je novofundlanďan velmi oblíbený. Je vhodný k dětem, ale ne do bytu, protože rád spí a žije venku. Tento pes má sklon zachraňovat za každou cenu a vytáhne člověka z vody, ať o to stojí či nikoliv. Novofundlanďan je velmi dobrý plavec a potápěč. K ostatním zvířatům má bezproblémový vztah. Není agresivní, avšak  v případě ohrožení se dokáže důrazně bránit. Je to důstojný, veselý a podnikavý pes.

Péče:

Novofundlandský pes vyžaduje značnou péči o svůj zevnějšek. Průměrná délka jeho života je 11 let.

 

Text: Martina Exnerová

Foto: Chovatelská stanice Ze Slatinkovského údolí a Z Litovelského pomoraví