02.11.07 Výživa

Obezita

Obezita nastává tehdy, přesáhne li Váš pes 15% a více váhy normálního dospělého psa, téže rasy. Z průzkumů vyplývá, že více než jedna čtvrtina psů je obézních. Obezita není nemoc, která se projeví nadměrnou váhou psa, může způsobit i další velmi závažné choroby (například nemoci srdce a krevního oběhu). U psů trpících obezitou je velmi nebezpečný každý chirurgický zákrok, neboť je jejich tělo vysíleno nadbytečnými kilogramy natolik, že by takový zásah do organismu nemuseli přežít. Obezita může zhoršit i funkci pohlavních orgánů. Nejčastějším problémem při obezitě bývají problémy spojené s pohybem (artróza kloubů). Velmi častým jevem je, že když sám majitel psa trpí nadváhou, je obézní i jeho psí svěřenec.

 

Příčiny

První problém způsobující obezitu psů je podávání potravy v množství, které je vzhledem k velikosti plemene psa a doporučované váze o mnoho větší. Obezitu, jako vyvíjející se nemoc, můžeme rozdělit do dvou stádií. V prvním stádiu se zvyšuje energetický příjem a pes výrazně přibývá na váze a  ve druhém stádiu, ač je to divné, pes sám od sebe snižuje svoji žravost, avšak na váze neubývá - udržuje si ji díky hromadění inzulínu v organismu.

Důležité je, abychom nezačali psa překrmovat již od útlého věku, od štěněte.

Hlavní roli spolu s nadměrným přebytkem krmiva hraje samozřejmě také nedostatečný pohyb.

Často se majitelé psů diví, že psa krmí podle předpisů a má dostatek pohybu, ale i přes to tloustne. Tento jev je způsoben poruchami žláz s vnitřní sekrecí (štítná žláza). V tomto případě, by měl Vašeho psa důkladně vyšetřit veterinář.

Léčba

Pokud chce majitel svému  psovi opravdu pomoci, musí si uvědomit, že vše závisí jen na něm. Jen na Vás závisí, zda budete mít natolik pevnou vůli, abyste dosáhli konečného cíle. Je nutné psa každý týden vážit a zaznamenávat si do sešitu úbytek (přírůstek) váhy a na požádání jej předložit Vašemu veterinárnímu lékaři. Okamžitě vynechejte nejrůznější pamlsky, které obsahují nadměrné množství cukrů a tuků, snižte denní krmnou dávku a  kontrolujte obsah tuků a cukrů v potravě. Při těchto opatřeních nezapomeňte potravu mírně obohatit o vitamíny a minerály.

Pokud budeme takto postupovat, máme velkou naději, že pes měsíčně ztratí až 10% váhy. Při odstranění obezity můžeme svému psovi zajistit delší život a méně zdravotních problémů.

 

Text: Veronika Hůlová