18.05.12 Výživa

Obilné přílohy k masu

Pokud jste s rozhodli, že svého pejska budete krmit klasicky, tedy masem s přílohou a zeleninou, možná právě přemýšlíte, jaké přílohy zvolit. Přinášíme vám stručný přehled.

 

Pšenice a kukuřice jsou velmi častými alergeny, proto je vhodné sledovat, jak na ně pes zareaguje. Jestliže se objeví průjem nebo jiné kožní problémy, je lepší se jim vyhnout. Nezapomínejte, že těstoviny, piškoty či suchary jsou také vyrobeny z pšenice!

 

Ovesné vločky

Vyrábějí se tak, že se zrno navlhčí v páře a pak se lisuje. Vločky mají dobrou nutriční hodnotu - bílkoviny se blíží ideálnímu proteinu díky vysokému obsahu esenciálních aminokyselin. Rovněž obsahují nezbytné minerální látky a stopové prvky - vápník, hořčík, železo, zinek a vitamíny skupin B a E.

Podávají se rozvařené ve vodě nebo kozím mléce, tak jsou nejlépe stravitelné a obsažené živiny se dobře využijí. Pokud se podávají syrové nebo jen spařené vařící vodou, jsou sice pro psy vhodné, ale obtížněji stravitelné.

Obsahují velké množství lehce rozpustné vlákniny, takže psa na delší dobu zasytí. Příznivě ovlivňují konzistenci výkalů, čímž snižují riziko průjmů nebo zácpy. Díky vysokému obsahu sacharidů se hodí i pro psy s vyššími energetickými nároky.

 

Rýže

Rýže je lehce stravitelná příloha, která nezpůsobuje plynatost, obsahuje dostatek energie ze složitých cukrů bílkovin a aminokyselin. Obsahuje sodík, draslík, železo a vitamíny skupiny B. Nehodnotnější je přírodní hnědá rýže (Natural). Ta se však nehodí pro štěňata a psy, kteří trpí na trávicí problémy. Loupaná bílá rýže je zbavena povrchových vrstev obsahujících minerály a vitamíny skupiny B. Ve zbylém zrnu je velký obsah sacharidů a malé množství bílkovin. Vyplatí se kupovat tzv. parboiled rýži, která si uchová 80 % cenných živin.

Rýže je bohatá na slizotvorné substance, což má význam pro léčbu zažívacích potíží a střevních onemocnění (bílá rýže). Rýži je nejlepší úplně rozvařit a nechat nasát vodu, ve které se vařila. Působí preventivně i léčebně proti ledvinovým kamenům kalciového typu.

Rýže se hodí i pro citlivé psy, protože nezpůsobuje alergie a je lehce stravitelná.

 

Těstoviny

Těstoviny jsou mezi pejskaři velmi oblíbenou přílohou, přestože z nutričního hlediska jsou vhodnější ostatní obilné přílohy. U mnohých psů způsobují průjem, proto byste měli být při jejich zavádění do jídelníčku opatrní. Jejich výhodou je fakt, že většině psů moc chutnají. Jsou vhodné pro jedince, kteří potřebují přibrat, pro psy v zátěži a v zimě pro psy žijící trvale venku. U málo aktivních jedinců může kvůli nim docházet k přebytku energie a následnému přibírání na váze.

Rozlišujeme těstoviny vaječné, bezvaječné, celozrnné atd. Zkrmovat můžete jakýkoli druh, ale celozrnné jsou z nutričního hlediska nejvhodnější. Mají hrubší strukturu, obsahují bílkovin, vlákninu a vitamíny. K dostání jsou i kukuřičné těstoviny, které neobsahují lepek, takže jsou vhodné pro psy s alergií na pšenici.

Speciální těstoviny pro psy se nemusí vařit, pouze se přelijí vařící vodou a nechají se odstát. Prodávají se i obohaceny o karoten (ke zdůraznění zbarvení srsti) či mořské řasy (příznivě působí na stav kůže a srsti).

Pohanka

Řadí se mezi tzv. pseudobiloviny, takže jí můžeme podávat i psům alergickým na lepek. Obsahuje 18 různých aminokyselin, zinek, měď, selen, mangan a další stopové prvky. Z vitamínů obsahuje například vitamíny skupiny B, vitamín C a E. Velmi důležitý je také obsah rutinu, což je látka zpevňující cévní stěny. Pohanka je většinou velmi dobře stravitelná, navíc obsahuje dostatek vlákniny. Další významnou látkou je cholin, který pomáhá regenerovat jaterní buňky. Hodí se především pro zimní období, protože zahřívá.

Z pohanky můžete udělat i výbornou svačinku na sladko. Pohanková kaše s ovocem, tvarohem a medem vašemu psíkovi určitě zachutná.

 

Kroupy

Kroupy se vyrábějí převážně z ječmene, který působí příznivě při srdečně-cévních chorobách, žaludečních a střevních potížích a je dobrým prostředkem proti zácpě.

Při výrobě krup jsou zrna zbavena horních obalových vrstev broušením, proto jsou vhodné i při bezlepkových dietách. Obsahují vitamíny B, E, velké množství sacharidů a minerálních látek (fosfor, draslík, sodík, vápník, hořčík, mangan, zinek, selen atd.). Před použitím je dobré namočit je do studené vody (až 8 hodin). Mají vysoký obsah vlákniny, příznivě působí na žaludek a střeva. Jsou vhodné i pro psy s citlivým zažíváním.

 

Jáhly

Vyrábějí se loupáním prosa. Vzhledem připomínají žluté kuličky o průměru asi jeden milimetr. Mají vysokou výživovou hodnotu – obsahují minerální látky (draslík, hořčík, fosfor, měď, železo, zinek), vlákninu a vitamíny skupiny B. Před vlastní úpravou je vhodné je propláchnout a několikrát spařit horkou vodou, aby se zbavily nahořklé a natrpklé chuti. Jestliže je předem namočíte (aspoň na 2 hodiny), zkrátíte tak dobu vaření. Neobsahují lepek, takže jsou vhodné i pro psy s citlivým zažíváním i pro štěňata. Z jáhel uděláte například výbornou kaši na sladko (ke slazení použijte med a přidáte čerstvé ovoce), ale můžete je podávat i s masem a zeleninou.

 

Kromě výše uvedených příloh můžete vyzkoušet i kuskus (spařenou a do kuliček tvarovanou krupici z pšenice, ječmene nebo prosa). Jeho výhodou je rychlá příprava. Nevaří se, ale zalévá se vařící vodou nebo masovým vývarem. Za zkoušku stojí i bulgur - předvařená nalámaná celozrnná pšenice. Má vysokou nutriční hodnotu, obsahuje vitamíny (především vitamín A) a minerály (fosfor, železo, hořčík). Má vysoký obsah vlákniny a nízký obsah tuku. Podporuje zdraví střev a působí blahodárně na nervovou soustavu. Nespornou výhodou jednoduchá  příprava (vaří se asi 5 minut).

 

Zdroj: BARF, Krmení psa přirozenou stravou, Kateřina Novosádová, nakladatelství Plot, 2011