05.02.13 Aktuality

Ochránci zvířat slaví - Evropa končí s kosmetikou testovanou na zvířatech

Mnohaletá kampaň ochránců zvířat za ukončení testování kosmetiky na zvířatech je nyní u konce. 11. března tohoto roku totiž začne v EU platit zákaz dovozu a prodeje kosmetiky testované na zvířatech.

Nový evropský komisař pro zdraví a spotřebitelskou politiku Tonio Borg minulý týden při setkání se zástupci Evropské koalice za ukončení pokusů na zvířatech (ECEAE) potvrdil, že zákaz začne platit tak, jak byl původně navržen, tedy bez výjimek. Předchozí komisař uvažoval o návrzích na odložení či oslabení zákazu, což by kosmetickému průmyslu umožnilo pokračovat v testech kosmetických výrobků a jejich složek na zvířatech, dokud by nebyly nalezeny alternativní metody ke všem testům. Proti odložení zákazu ovšem byla značná část veřejnosti, petici ECEAE za zachování zákazu bez výjimek podepsalo za dva roky přes čtvrt milionu lidí.

ECEAE v České republice zastupuje organizace Svoboda zvířat. Barbora Bartušková Večlová, koordinátorka kampaně Za nahrazení pokusů na zvířatech ve Svobodě zvířat, vysvětluje: "ECEAE vedla v Evropě kampaň za ukončení testování kosmetiky na zvířatech a bojovala proti všem odkladům zákazu dlouhých 23 let. Jsme proto velmi rádi, že se nám zákazu konečně podařilo dosáhnout."

V březnu 2009 podle sedmého dodatku Směrnice o kosmetice nabyl účinnosti zákaz testování kosmetických výrobků a složek na zvířatech a také zákaz dovozu a prodeje kosmetiky a jejích složek, které byly na zvířatech testovány mimo země EU. Druhá část tohoto zákazu ovšem dosud obsahuje výjimky pro tři typy testů, které mohou stále probíhat na zvířatech. Nyní se zákaz rozšíří a začne platit bez výjimek.

Výrobky, které jsou v současné době na trhu, zůstanou v prodeji, zákaz se týká pouze nových složek a výrobků. Protože ke zmíněným třem testům (test toxicity po opakované dávce, test reprodukční toxicity a test toxikokinetiky) ještě v tuto chvíli nejsou k dispozici schválené alternativní metody, dočasně nebude možné vyvíjet některé nové kosmetické složky, které tyto testy vyžadují. Barbora Bartušková Večlová v tom ovšem nevidí problém: "V současné době je k dispozici přibližně 20 tis. schválených kosmetických složek, které mohou výrobci používat, takže i bez dalších složek je možné vyrábět nové produkty. Navíc alternativní metody k těmto třem testům již existují a je jen potřeba dokončit schvalovací proces. Po té bude možné vyrábět jakékoli nové složky bez testů na zvířatech."

Šíře nabídky ani cena kosmetiky by se tak podle Bartuškové neměly změnit. "Již nyní existuje mnoho společností, které nevyužívají složky nově testované na zvířatech, a přesto jsou schopné vyrábět kvalitní výrobky za přijatelné ceny," dodává Bartušková.

 

Více informací:
www.pokusynazviratech.cz
www.netestovanonazviratech.cz