15.10.11 Aktuality

Oslava Světového dne zvířat

Nadace na ochranu zvířat pořádala oslavu Světového dne zvířat, která se uskutečnila v Centrálním parku na Pankráci (Praha 4) v sobotu 8. října 2011, od 12:00 do 18:00 hodin.

Světový den zvířat se každoročně slaví 4. října na počest Sv. Františka z Assisi. Poprvé byl tento den vyhlášen v roce 1931 ve Florencii a má lidem především připomenout, že i zvířata jsou oučástí naší planety a naše chování k nim by mělo být ohleduplné.

Oslavu Světového dne zvířat oficiálně zahájili Mgr. Ivan Kabický, náměstek primátora hlavního města Prahy pro oblast zdravotnictví, Ing. Pavel Horálek, starosta Městské části Praha 4, pan Petr Beneš, předseda představenstva spol. HyperMedia, a. s., paní Marta Kubišová, zpěvačka a čestná členka správní rady Nadace, paní Marcela Lund, prezidentka a Mgr. Eva Hodek, ředitelka Nadace na ochranu zvířat.

Návštěvníci oslavy Světového dne zvířat mohli i přes nepřízeň počasí shlédnout bohatý program, zaměřený na vzájemný vztah a spolupráci mezi zvířetem a člověkem. Účelem celé akce bylo oslavit soužití člověka a zvířete a představit různé formy vzájemné spolupráce.

Součástí programu oslavy Světového dne zvířat byly mimo jiné ukázky práce jízdních hlídek Městské policie Praha. Návštěvníci mohli obdivovat dovednosti a schopnosti starokladrubských koní.

Milovníci psů si přišli na své při předvedení ukázek práce psovodů Městské policie Praha. Ukázky výcviku asistenčních psů předvedla obecně prospěšná společnost Pomocné tlapky a ukázky výcviku záchranářských psů prezentovala Záchranná brigáda kynologů Praha. Předvedeny byly též volnočasové a sportovní aktivity se psy. Přítomné diváky svým uměním ohromili svěřenci Šimony Drábkové při ukázkách agility, jednoho z nejrozšířenějších psích sportů. Šikovní pejsci z DiskDog klubu České republiky předvedli působivé ukázky psího sportu Dogfrisbee. Návštěvníci mohli také obdivovat disciplínu - tanec se psem, který předvedla se svými psími svěřenci Anna Krejčová a její škola Canis Minor.

Záchranná stanice v Pátku u Poděbrad potěšila návštěvníky akce ukázkami dravců a volně žijících živočichů a povídáním o sokolnictví. Tato záchranná stanice se stará o volně žijící živočichy, kteří jsou trvale handicapovaní a přežili jen díky pomoci člověka, přičemž jejich návrat zpět do přírody již není možný.

Na programu byly také ukázky první pomoci zdravotnické záchranné služby veterinární PET- MEDIC, která zajišťuje první pomoc pro zraněná a nemocná zvířata na úrovni první pomoci

lidské.

Městská policie Praha představila Útulek pro opuštěná zvířata a odchyt v Troji a Dolních Měcholupech.

Nadace na ochranu zvířat na akci prezentovala své aktivity, projekty a kampaně. V rámci programu oslavy Světového dne zvířat pořádala Nadace charitativní sbírku chovatelských potřeb pro psy a kočky v útulcích. Sbírka byla na závěr akce rozdělena mezi útulky, které mají těchto potřeb stálý nedostatek. Nadace na ochranu zvířat velice děkuje všem dárcům, kteří přispěli do této sbírky. Mezi obdarovanými útulky byly například Útulek pro týrané a opuštěné psy Jaroslavy Kladivové v Praze - Komořanech, O. S. Srdcem pro kočky z Vrbičan, Deposit Žikov - První společnost za práva koček a útulek Azyl – pes z obce Krásný Les u Frýdlantu.

Více informací na internetových stránkách www.ochranazvirat.cz nebo na Facebook profilu Nadace na ochranu zvířat.