24.11.12 Život se psem

Osobní zkušenost s psími sporty

Vybrat si z velkého množství psích sportů je pro většinu začínajících kynologů velmi obtížné. V dnešní době jich existuje široká nabídka a navíc jsou šité na míru téměř každému plemenu…

 

Je třeba brát v úvahu, že chrt se bude raději věnovat coursingu a německý ovčák zase sportovní kynologii, než například dogdancingu. Jak ale zjistit, která aktivita bude vás a vašeho psího miláčka nejvíce bavit? A kde se vlastně o psích sportech dozvíte víc informací? Když jsem si pořídila svého prvního pejska, zlatého retrívra, začala jsem se po tom pídit. Nejvíce mi pomohly stránky Českomoravské kynologické unie (www.cmku.cz), kde můžete najít soupis všech možných psích sportů s odkazy na kluby zaštiťující a kontrolující jejich provoz.

 

Lovecký výcvik

Nespokojila jsem se s radami ostatních a rozhodla se vyzkoušet větší množství sportů a následně se zaměřit na ty, které nás budou bavit. Svou roli při výběru hrály také požadavky pro uchovnění mého plemene. Jako první jsem začala zjišťovat informace o loveckém výcviku. Jak se však ukázalo, obzvláště v Praze a okolí se míst, kde by se dalo trénovat, vyskytuje dost omezeně. Nakonec se mi podařilo najít cvičák, který se loveckému výcviku věnuje, a byla jsem opravdu nadšená. Můj zlatý retrívr prokázal, že původní účel chovu tohoto plemene je přinášení zvěře. Začala jsem tedy studovat zkušební řády a postupně se učit, co všechno s pejskem budeme muset natrénovat. Museli jsme si pořídit i tzv. loveckou výbavu. Ta sice něco stojí, ale odměnou je nadšený pes, který běhá po poli a hledá zvěř s velkým nasazením. Výsledek naší práce se dostavil – složili jsme různé lovecké zkoušky.

 

Sportovní kynologie

Jako další psí sport jsme zvolili klasickou sportovní kynologii. Důvod byl jednoduchý - říkala jsem si, že poslušný a vychovaný pes je ideálním partnerem k bezproblémovému soužití. Míst, kde se cvičí, je opravdu mnoho. Téměř v každém kraji naleznete Základní kynologickou organizaci, která pořádá kurzy výcviku. I ke sportovní kynologii existuje mnoho zkušebních řádů. Úplným základem je klasická poslušnost, kde jde o přesnost a rychlost, dále sem spadá obrana a stopy. Alespoň základy tohoto výcviku doporučuji každému, kdo si pořídí pejska jakékoliv rasy. Osobně jsme vyzkoušeli základní poslušnost a obrany, které jsme si velice oblíbili. I když retrívr není zrovna typické plemeno pro tento sport, byla to zábava. Nutno podotknout, že každé plemeno má jiný přístup k obranám. Zatímco pracovní plemena vystupovala jako velcí silní psi odhodlaní figuranta pokořit, můj retrívr to bral spíše jako hru o přetahování peška a rukávu, který mu figurant nechtěl dát. Představa hry a kořistnický pud nás tedy přesvědčil, že i obrany a poslušnost nás baví. „Stopám“ jsme se kvůli loveckému výcviku již nevěnovali. Nelze totiž kombinovat úplně všechny disciplíny. V rámci loveckého výcviku jsme se učili vlečku (stopu) zvěře, ve sportovní kynologii jde o stopu lidskou. Pes poté může být zmatený, co má vlastně hledat.

 

Agility

Agility je sport pro aktivní páníčky i pejsky. Pokud rádi běháte a máte energického psa, který rád skáče, je to ideální sport. Oblíbila jsem si ho hned na první hodině. Abyste zvládali správně proběhnout parkur, je důležitý kontakt mezi vámi a psem. I v tomto sportu se pořádá velké množství závodů a zkoušek pro psy různé velikosti. Nevýhodou je, že nemůžete trénovat jen tak doma, ale potřebujete překážky. Na druhou stranu existuje spousta vnitřních hal, kde se dá trénovat i v zimních měsících. Agility je vhodné téměř pro všechna plemena, samozřejmě s ohledem na fyzickou dispozici psa kvůli zátěži kloubů při překonávání překážek. Z tohoto důvodu se štěňátka učí běhat parkury bez skokových překážek (pouze probíhají mezi tyčkami) a skáčou až po dokončení růstu.

 

Obedience

Na tento sport jsem byla hodně zvědavá a dle informací, které jsem si zjistila před první hodinou, mi nebylo moc jasné, o co tam vlastně půjde. Je to ale taková velmi přesná poslušnost. Záleží zde na každém (i sebemenším) pohybu. Je to jistě velmi užitečný sport, osobně mne ale nenadchl. Nebavil totiž ani mne, ani mého psa. Je to také dané predispozicí mé rasy - není stavěná na plnění přesných rychlých povelů, při kterých se nemůže ani pohnout. Během výcviku jsem ale pozorovala ostatní pejsky, kteří povely naopak poslouchali s velkým nasazením, prováděli je s přesností a jistě je to uspokojovalo fyzicky i psychicky.

 

Dogdancing

Dále jsme vyzkoušeli dogdancing. Jedná se o velice zábavné cvičení s pejskem, které rozvíjí jeho kreativitu a pobaví páníčka i okolí. Cvičit a trénovat můžete víceméně kdykoliv a kdekoliv a nepotřebujete k tomu ani mnoho místa. Pejsek se při tréninku nových triků naučí sám přemýšlet a vymýšlí pak stále nové polohy, které může předvést. Páníček je ale primárně ten, kdo rozhoduje, jaké nové kroky a triky spolu natrénují. Je to taková společná hra, která je dle zkušebního řádu odstupňovaná náročností předváděných triků.

 

A jaký psí sport baví vás? Podělte se o své zkušenosti v diskusi pod článkem.

 

Text a foto: Lucie Janešová

Hlídání mazlíčků Nechci být sám

www.nechcibytsam.cz