16.02.12 Výživa

Pár slov o optimálním složení psí stravy

Málokdo si uvědomuje, že za posledních 20 let se průměrný věk psů chovaných v České republice prodloužil téměř o 4 roky, což je téměř neuvěřitelné, protože ve stejném období se průměrný lidský věk u nás prodloužil jen o 4 – 5 let. Samozřejmě je nutno vzít v úvahu přepočtový koeficient, kdy jeden rok života psa odpovídá v průměru 6 – 7 letům života člověka. Jsem přesvědčen, že kromě kvality veterinární péče se věk psů prodloužil zejména díky průmyslově vyráběným kvalitním a dieteticky vyváženým krmivům.

 

Správně nakrmit psa a dlouhodobě uplatňovat zásady správné výživy není až tak složité, jak by se mohlo zdát. Průmyslově krmiva se vyrábí pro všechny věkové i výkonnostní kategorie v nejrůznější kvalitě i cenových relacích. Záleží na každém, kolik času, energie a prostředků chce výživě svého domácího zvířete věnovat. Z vlastní zkušenosti ovšem vím, že nelze spolehlivě zajistit dlouhodobě vyváženou krmnou dávku pro psa připravovanou z nakupovaných surovin. Osobně dávám přednost kvalitním průmyslovým krmivům vyvinutým na základě vědecky ověřených poznatků a stejné požadavky mám na veterinární diety, které denně využívám ve své klinické praxi.

 

Jako optimální profil hlavních živin pro psy se uvádí asi 30 % přijaté energie z bílkovin, 60 % z tuků a 10 % ze sacharidů. Bez negativních důsledků dokáže zdravý pes tolerovat 20 – 50 % bílkovin v krmivu. Jedná se ovšem o metabolizovatelnou energii, nejde jen o obsah živin v produktu. Granule pro psy by měly obsahovat minimálně 16 % kvalitních bílkovin a více než 8 % tuku. Celkový obsah vlákniny se má pohybovat v rozpětí 4 – 15 %, v granulích 6 – 8 % hmotnosti. V krmivu musí být vyvážený poměr makroprvků (vápník, fosfor, sodík, draslík, chloridy, hořčík, železo, síra), mikroprvků (měď, zinek, mangan, selen, jód aj.). Dále dostatek, ale ne nadbytek vitaminů, esenciální mastné kyseliny (omega-3, omega-6) a další látky. Potřeba vody pro psa činí asi 1 ml na jednu kilokalorii energie. V praxi to znamená, že pes o hmotnosti 15 kg a s potřebou energie 1000 kcal potřebuje asi jeden litr vody denně. Jedná se pochopitelně o vodu obsaženou v krmivu a vodu pitnou dohromady.

 

Prof. MVDr. Miroslav Svoboda, CSc.

Klinika chorob psů a koček Fakulty veterinárního lékařství

Veterinární a farmaceutická univerzita Brno